Εντυπωσιακή πρεμιέρα για την Σάλτσμπουργκ, πρώτη ήττα της σεζόν για την Λίβερπουλ

Για την πρώτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ στον 5ο όμιλο, η Λίβερπουλ ηττήθηκε με 0-2 από την Νάπολι στον Σαν Πάολο, οι Ιταλοί υποχρέωσαν τους Άγγλους στην πρώτη τους ήττα της σεζόν . Η Σάλτσμπουργκ είχε εύκολο βράδυ κόντρα στην Γκενκ καθως την ισοπέδωσε με 6-2 στην Αυστρία, ασταμάτητος ο νεαρός Έρλιγκ Χαλαντ που σημείωσε χατ- τρικ και είναι πρώτος του θεσμού που στο ντεμπούτο του πετυχαίνει τρία γκολ μέσα σε ένα ημίχρονο.

Νάπολι – Λίβερπουλ 2-0

Στο πρώτο μέρος αμφότερες οι ομάδες είχαν κάλο ρυθμό ωστόσο τους έλειπε η μεγάλη φάση για γκολ. Οι «παρτενοπέι» που είχαν πιο πολλές επισκέψεις στην εστία του Αντριάν δεν κατάφεραν να τις εκμεταλλευτούν. Στο 7’ έγινε η πρώτη επίσκεψη για τους γηπεδούχους με την διπλή ευκαιρία του Φαμπιάν, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα. Η Νάπολι στο 13’ προσπάθησε με το σουτ του Λοσάνο να απειλήσει τον πορτιέρο των Άγγλων όμως η μπάλα προσέκρουσε στα σώματα. Με την συμπλήρωση 21’ η Λίβερπουλ έκανε την πρώτη της ουσιαστική προσπάθεια με τον Μανέ ο Μέρετ απέκρουσε.

Στο 22’ ο Μίλνερ απείλησε εκ νέου με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι. Στο 25’ ο Μέρτενς σέντραρε  ο Μάτιπ έσωσε την ομάδα του. Στο 37’ ο Σαλαχ πήγε να γίνει απειλητικός αλλά το σουτ πήγε απελπιστικά άουτ. Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Ρουί έκοψε την μπαλιά του Μίλνερ. Το  0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες.

Στην επανάληψη η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι μπήκε πιο δυναμικά έχοντας στο ενεργητικό της την πρώτη ευκαιρία στο 49’ με τον Μέρτενς αλλά ο Άντριαν έκανε μεγάλη επέμβαση. Λίγα λεπτά αργότερα ο Σαλαχ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μανωλά όμως ο Μέρετ έδειξε την κλάση του. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Λίβερπουλ ανέβηκε υποχρεώνοντας την Νάπολι να πέσει σε αρκετά λάθη που δεν της στοίχησαν. Στο 80’ οι παρτενοπέι κέρδισαν πέναλτι από την ανατροπή μέσα στην περιοχή του Καγιεχόν από τον Ρόμπερτσον, το VAR επιβεβαίωσε  την παράβαση, και ο Μερτενς χρίστηκε σκόρερ από τα έντεκα βήματα στο 82’ παρόλο που έπεσε σωστά ο Άντριαν. Η Νάπολι προς το τέλος πάτησε γκάζι και διεύρυνε το δείκτη του σκορ με δράστη τον Γιορέντε στο 90+2’ έπειτα από αδράνεια της άμυνας των «ρεντς».

Ζάλτσμπουργκ – Γκενκ 6-2

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ζάλτσμπουργκ ισοπέδωσε την Γκενκ με 6-2 οι Αυστριακοί που είχαν το πάνω χέρι σε όλη την αναμέτρηση προηγήθηκαν μόλις στο 4’ με τον νεαρό Χαλαντ, ο ίδιος παίκτες σημείωσε το 2-0 στο 34’. Ένα λεπτό αργότερα ο Κβανγκ έκανε το 3-0. Οι Βέλγοι μείωσαν σε 3-1 με τον Λουκουμί.

Η ομάδα του Μαρς ήταν ασταμάτητη και δεν άργησε να κάνει το 4-1 με τον 19χρονο φορ Χάαλαντ . Το 5-1 το σημείωσε ο  Ζόμπονζάι έπειτα από ωραία αντεπίθεση.  Η ομάδα του Ματζού μείωσε με την κεφαλιά ψαράκι του Σαματά. Όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με το τελικό 6-2 στο σουτ του Ούλμερ μέσα από την περιοχή.