Νικήτρια στη Λισαβόνα η Λειψία

Η Λειψία επικράτησε απέναντι στη Μπενφίκα στην Πορτογαλία, ενώ λίγη ώρα πριν η Ζενίτ απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Λυών, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Μπενφίκα-Λειψία

Νικήτρια αναδείχθηκε στη Λισαβόνα η Λειψία με 2-1 κόντρα στη Μπενφίκα.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν πήρε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς και ανέβηκε στην κορυφή του έβδομου ομίλου με 3 βαθμούς, ενώ η Μπενφίκα χωρίς κανέναν βαθμό βρίσκεται στην τελευταία θέση. Στη δεύτερη και τρίτη θέση με μόλις 1 βαθμό βρίσκονται η Ζενίτ και η Λυών αντίστοιχα.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Βέρνερ στο 69ο λεπτό και εννέα λεπτά αργότερα ο ίδιος έγραψε το 0-2.

Ο Σεφέροβιτς μείωσε για τους γηπεδούχους σε 1-2 στο 84’ αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Λυών-Ζενίτ

Νωρίτερα στον ίδιο όμιλο, χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Λυών και τη Ζενίτ, καθώς η αναμέτρηση ήρθε ισόπαλη με 1-1.

Η Λυών μάλιστα μετράει πλέον έξι συνεχόμενες ισοπαλίες στην έδρα της για το Champions League.

Ο Αζμούν στο 41ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 51’ με τον Ντεπάι, ο οποίος με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-1.