Έ-χ-ασε την ευκαιρία ο Παναιτωλικός

Για την 5η αγωνιστική των Πλέι-άουτ της Σουπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός κόλλησε στο ισόπαλο 2-2 με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Για τον Παναιτωλικό ντεμπούτο με γκολ έκανε ο Κωνσταντόπουλος,  ωστόσο ο Έλληνας παίκτης δεν κατάφερε να το συνδυάσει με τρίποντο.

Στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυναμικά έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι  Περιστεριώτες άνοιξαν το σκορ στο 18’ με την αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Γκάλο. Οι Αγρινιώτες ύστερα από την αναγκαστική αλλαγή του Κέβιν (τη θέση του πήρε ο Παρράς) στο 26’ άρχιζαν να βγαίνουν μπροστά και να πιέζουν για την ισοφάριση. Η πίεση απέφερε καρπούς στο 35’ με την κεφαλιά του Μουνιέ.

Μετά το γκολ ο Παναιτωλικός ξανά απείλησε τον Μανδά με τους Μπαΐροβιτς και Ρόσα στο 38’ και 40’ χωρίς αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις ο Ατρόμητος παραλίγο να κόψει τα φτερά των Αγρινιωτών με το σουτ του Μπουσούλατζιτς, ωστόσο ο Φερναντεθ ήταν σε ετοιμότητα. Το 1-1 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που απείλησε με τον Ντάλσιο στο 50’,με τον Νάτσο να απαντά στο 52’. Ο Ατρόμητος στο 57’ κερδίζει πέναλτι από την ανατροπή του Ντε Πο από τον Λιάβα, την έσχατη των ποινών ανέλαβε εύστοχα ο Μανούσος στο 60’. Όμως η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ καθως ο νεαρός Κωνσταντόπουλος στο ντεμπούτο του έφερε το ματς στα ίσια 2-2 . Στην συνέχεια η ομάδα του Σάββα Παντέλιδη προσπάθησε να πάρει την νικη όμως ο Παναιτωλικός διαχειριζόταν την πίεση. Το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.  Πλέον ο Ατρόμητος  είναι στην δεύτερη θέση με 38βαθμους, ενώ ο Παναιτωλικός είναι στην προτελευταία θέση με 23 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γούτας, Ρισβάνης, Μπουσούλατζιτς, Νάτσος (85΄ Ούμπιδες), Γκάλο, Κατράνης, Ενσικουλού (66΄ Βέλλιος), Ντε Πο, Μανούσος (78΄ Ανδρούτσος), Ραμπέλο (85΄ Γιακουμάκης).

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Φερνάντεθ, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας, Ντάλσιο (66΄ Ταχάρ), Κέβιν (26΄ Παρράς), Ντουάρτε, Μπαΐροβιτς (78΄ Αριγίμπι), Τζανακάκης, Ντίας (66΄ Τσιγγάρας), Ρόσα (78΄ Άλβαρες), Μουνιέ.