Απέδρασε με έναν πολύτιμο βαθμό από την Λάρισα ο «Ιστορικός»

Ο ουραγός Πανιώνιος στάθηκε όρθιος (και) στην Λάρισα κόντρα στην ΑΕΛ, φεύγοντας με έναν πολύ πολύτιμο βαθμό.

Οι ΑΕΛ και Πανιώνιος αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ στο AEL FC Arena για την 5η αγωνιστική των πλέι-άουτ της Σούπερ λιγκ.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μπορεί να έμεινε με 10 παίκτες από νωρίς, όμως κατάφερε να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στους αδιάφορους “βυσσινί”, οι οποίοι έπαιζαν για το γόητρο και μόνο.

Με αυτή την ισοπαλία η Θεσσαλική ομάδα είναι στην 9η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου βρίσκεται στην 14η θέση με 22 βαθμούς.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου προσπάθησε να αιφνιδιάσει του “κυανέρυθρους” στο 4′ με ένα έξυπνο γύρισμα του Βινίσιους, στο οποίο έεδωσε γρήγορο τέλος ο Κότνικ διώχνοντας σε κόρνερ.

Μετά από 10 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη στιγμή με ένα φοβερό σουτ του Οικονομίδη έξω από την περιοχή όπου η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από την εστία.

Στην συνέχεια η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου κέρδισε κάποια μέτρα στο γήπεδο και απέκτησε καλό ρυθμό, όμως ήρθε το cooling break να δώσει τέλος σε αυτό.

Στο 31′ ο Πανιώνιος έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης, Πραξιτέλης Ζαχαριάδης, έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντομίνγκες για φάουλ στον Τόρχε.

Με αφορμή την αποβολή του Βραζιλιάνου, υπήρξε ένταση στους πάγκους των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα ο Έλληνας διαιτητής να δείξει κόκκινη κάρτα και στον Ζαμάνη για διαμαρτυρία από τον πάγκο.

Παρόλο που μόλις πριν λίγα λεπτά οι κυανέρυθροι είχαν μείνει με αριθμητικό μειονέκτημα, στο 35′ έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο λυμπεράκης βρέθηκε με την μπάλα μες στην περιοχή και τον αντίπαλο τερματοφύλακα εξουδετερωμένο, όμως ο Μπέρτος έβαλε στοπ με μια προβολή στο σουτ του.

Ύστερα από 4 λεπτά ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους “βυσσινί” και τελευταία του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παπάζογλου μετά από αντεπίθεση επιχείρησε ένα σουτ από πλάγια θέση, το οποίο βρήκε στον Ευαγγέλου και η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι.

Σημειώνεται πως αφότου αποβλήθηκε ο Ντομίνγκες με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Ζαχαριάδη, υπήρξε ένταση στην φυσούνα και ο μεγαλομέτοχος της ΑΕΛ, Αλέξης Κούγιας, είχε έντονη λογομαχία με τους Ζαμάνη, Δάρα και Ναλιτζή.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 58′ από την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, όταν ο Κότνικ έκανε άστοχη έξοδο, όμως ο Μάρκοβιτς δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά διότι τον πρόλαβε ο Παπανικολάου και ο Λυμπεράκης.

Ο ρυθμός είχε πέσει αρκετά και παρά το γεγονός ότι οι “κυανέρυθροι” έπαιζαν με αριθμητικό μειονέκτημα, οι “βυσσινί” δεν ήταν δημιουργικοί και δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ΑΕΛ πίεζε αρκετά, αλλά ο Πανιώνιος είχε κλείσει καλά όλους τους χώρους και έτσι έμειναν στο 0-0.

Κόκκινες: Ντομίνγκες

Κίτρινες: Γκαζάλ, Σεσέροβιτς, Ζίζιτς – Ντομίνγκες, Τσιλούλης

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Τόρζε, Παπάζογλου, Μάρκοβιτς, Ζίζιτς, Σεσέροβιτς, Μπέρτος, Γκαζάλ (46′ Ηλιάδης), Φίλιπ (79′ Μούζεκ), Βινίσιους (59′ Πίνακας)

Πανιώνιος: Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Ρέντζας, Οικονομίδης (34′ Ευαγγέλου), Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (81′ Παπαγεωργίου), Λυμπεράκης (62′ Άρτσε)