«3 στα 3» η Ίντερ

Στην τρίτη αγωνιστική της Serie A, Νάπολι και Ίντερ επικράτησαν με 2-0 και 1-0 των Σαμπντόρια και Ουντινέζε αντίστοιχα.

Ίντερ-Ουντινέζε 1-0

Στο Μεάτσα, Ίντερ και Ουντινέζε ήρθαν αντιμέτωπες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 1-0.

Η Ίντερ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 5ο λεπτό με τον Πολιτάνο, ο οποίος πήρε μια όμορφη πάσα στην άκρη της περιοχής αλλά το σουτ που έκανε σταμάτησε στο δοκάρι. Στην συνέχεια, οι δυο πλευρές έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να σκοράρουν, αλλά χωρίς επιτυχία, ενώ η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από την απευθείας κόκκινη που δέχτηκε ο Ντε Πολ στο 35’.

Στο 44’, ο Γκοδίν έκανε την σέντρα και βρήκε τον Σένσι μέσα στην περιοχή, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 1-0. Δεν έμεινε πολύς χρόνος για τους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν και πήραν στα αποδυτήρια με το 1-0 να τους «βαραίνει».

Στο δεύτερο μέρος, η Ουντινέζε φάνηκε να θέλει να μειώσει το σκορ δημιουργώντας ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να βρουν στοχο. Στην πορεία, όμως, η Ίντερ ανέβασε ρυθμούς κάνοντας πιο συχνές τις δικές τις εμφανίσεις στο αντίπαλο τέρμα. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης και το 1-0 ήταν το τελικό σκορ.

Η Ίντερ έφτασαν στην τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες απολαμβάνοντας την πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Νάπολι-Σαμπντόρια 2-0

Στο Σάο Πάολο, η Νάπολι υποδέχτηκε την Σαμπντόρια και επικράτησε με 2-0, φτάνοντας στην δεύτερη νίκη της σε τρεις αναμετρήσεις.

Η Νάπολι κατάφερε να ανοίξει το σκορ στ 13ο λεπτό του αγώνα, όταν  Ντι Λορέντζο έκανε την πάσα στον Μέρτενς, ο οποίος, αφού εξασφάλισε ένα μέτρο, έκανε θαυμάσιο τελείωμα σημαδεύοντας το δεξί δοκάρι για το 1-0. Με στατικές φάσεις, η Σαμπντόρια, προσπάθησε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, χωρίς κανένα αποτέλεσμα και το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Τα κερδισμένα κόρνερ για τις δύο πλευρές δεν έφεραν κάποια αλλαγή στο σκορ στο δεύτερο μέρος. Ο Μέρτενς πήρε μια εξαιρετική πάσα από τον Γιορέντε στο 67’, βρέθηκε τετ-α-τετ και με ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Οι αλλαγές για τους φιλοξενούμενους δεν βοήθησαν να μειώσουν το σκορ και το 2-0 έμεινε ως το τέλος.