Συνέτριψε τη Βαλένθια η Μπαρτσελόνα

Νικήτρια αναδείχθηκε η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Βαλένθια με 5-2, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της La Liga.

Η ομάδα του Βαλβέρδε βρίσκεται στην τέταρτη θέση του ισπανικου πρωταθλήματος με 7 βαθμούς, ενώ η Βαλένθια είναι στη 15η θέση με 4 βαθμούς.

Με το… καλησπέρα, μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Φατί, μετά από πάσα του Ντε Γιονγκ, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και πέντε λεπτά αργότερα οι ρολόι αντιστράφηκαν και ο Ντε Γιονγκ, έπειτα από ασίστ του Φατί έγραψε το 2-0.

Στο 16’ ο Φατί είχε πολύ καλη ευκαιρία, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά δεν τα κατάφερε.

Οι φιλοξενούμενοι μειώσαν τη διαφορά με τον Γκαμεϊρό στο 27ο λεπτό. Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 51’ ο Πικέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το 3-1.

Στο 60’ ο Σουάρες πήρε την θέση του Φατί και το επόμενο λεπτό έκανε το 4-1. Το… τελειωτικό χτύπημα στις «νυχτερίδες» το έδωσε ξανά ο Ουρουγουανός ποδοσφαιριστής στο 82’ μετά από ασίστ του Γκριεζμάν. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο τελικό 5-2 με τον Γκόμες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κίτρινες: Ροντρίγκο, Άλμπα, Ιν Λι, Γκόμες, Τσερίσεφ

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Ντε Γιονγκ (70’ Ράκιτιτς), Μπουσκέτς, Αρτούρ (73’ Βιντάλ), Πέρεθ, Γκριεζμάν, Φατί (60’ Σουάρες)

Βαλένθια: Σίλεσεν, Βας, Γκαράι, Παουλίστα, Γκαγιά, Τόρες (67’ Ιν Λι), Κοκλέν, Παρέχο, Γκουέδες (67’ Τσερίσεφ), Γκαμεϊρό, Ροντρίγκο (72’ Γκόμες)