“3άρα” της Αταλάντα στην Γιουβέντους

Στο Ατλέτι Ατσούρι ντ’Ιτάλια, η Αταλάντα υποδέχτηκε την Γιουβέντους για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ιταλίας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη και πρόκριση με 3-0.

Δύο λεπτά χρειάστηκε η Αταλάντα για να ανοίξει το σκορ και να διπλασιάσει στην συνέχεια τα τέρματά της. Ο Καστάνιε, στο 37’, πήρε την μπάλα έξω από τηνν περιοχή και έστειλε την μπάλα με δύναμη στην δεξιά γωνία, κάνοντας το 1-0. Στο 39’, ο Ζαπάτα βρέθηκε στην περιοχή και νίκησε τον τερματοφύλακα, σημειώνοντας το 2-0 πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι ευκαιρίες δεν ήταν πολλές. Καμία πλευρά δεν κατάφερε να βρει διαδρόμους να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Ο Ζαπάτα είχε την ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του και το κατάφερε μετά από ένα τρομερό λάθος του αντιπάλου. Έτσι, στο 86’, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή απόσταση, για το 3-0.

Η «Μεγάλη Κυρία» δεν κατάφερε να αντίδρασει σε κάποιο γκολ, με αποτέλεσμα το 3-0 να μείνει ως το τέλος και τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Κίτρινες: 43’ Τζιμσίτι, 45+1’ Φρόιλερ, 54’ Χατέμποερ – 79’ Πιάνιτς, 89’ Ματουιντί

Αταλάντα: Μπαρίσα, Παλομίνο (Μασιέλο 90’), Τζιμσιτί, Τολόι, Καστάνιε, ντε Ρόουν (Γκοσένς 90+1’), Φρόιλερ, Χατέμποερ, Γκόμες, Ίλισιτς (Πάσαλιτς 26’), Ζαπάτα

Γιουβέντους: Σέσνι, ντε Σκίλιο, Ρουγκάνι, Κιελίνι (Κανθέλο 27’), Σάντρο, Κεντίρα (Πιάνιτς 71’), Μπεντανκούρ, Ματουιντί, Ντιμπάλα (Κόστα 61’), Ρονάλντο, Μπερναρντέσκι