Ισόπαλες με τη… σκέψη στον Σάλα

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Ναντ και τη Σεντ-Ετιέν, αφού οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η ατμόσφαιρα στο «Λα Μποζουάρ» ήταν ιδιαίτερα φορτισμένη, καθώς ήταν ο πρώτος αγώνας της Ναντ, μετά την εξαφάνιση του Εμιλιάνο Σάλα. Οι οπαδοί των γηπεδούχων δημιούργησαν ένα εκπληκτικό κορεό για τον Αργεντινό ποδοσφαιριστή, ο οποίος ακόμα αγνοείται.

Εντός αγωνιστικού χώρου, οι παίκτες της Ναντ είχαν στις φανέλες τους το όνομα του Σάλα, ενώ στο 9ο λεπτό ο αγώνας διακόπηκε και σύσσωμο το γήπεδο αποθέωσε τον 28χρονο επιθετικό. Ταυτόχρονα στο video-wall έπαιζαν φωτογραφίες του, με τον Βαχίντ Χαλίλχοζιτς να μη μπορεί να συγκρατήσει τα δάκρυά του.

Ο αγώνας

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και οι δυο ομάδες έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες, καθώς κόκκινη κάρτα πήρε ο Φάμπιο και ο Μ’ Βιλά.

Ο Καμπελά στο 58’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0 για τη Σεντ-Ετιέν.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 70’ με τον Γουαρίς, ο οποίος μετά από ωραίο στρώσιμο του Κουλιμπαλί, έφερε το ματς στα ίσα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Κίτρινες: Μονέ-Πακέ, Κάρλος, Κουλιμπαλί

Κόκκινες: Φάμπιο, Μ’Βιλά

Ναντ: Ντουπέ, Φάμπιο, Γκιρότο, Κάρλος, Τραορέ, Ρονγκιέ, Κριν (64’ Κουάτεγκ), Τουρέ, Μποσίλια (80’ Μουτουσαμι), Κουλιμπαλί, Γουαρίς

Σεντ-Ετιέν: Ρουφιέ, Περίν, Σούμποτιτς, Κολοτζιετζάκ, Μονέ-Πακέ (94’ Σάντος), Μ’ Βιλά, Καμπελά, Σίλβα, Αμουμά (76’ Νορντίν), Καζρί, Ντιονι (83’ Σαλιμπύρ)