“3αρα” της Λιλ στην Σεντ Ετιεν

Στην 3η αγωνιστική της Ligue 1, η Λιλ επικράτησε με 3-0 εντός έδρας της Σεντ Ετιέν, ενώ η Μαρσέιγ απέδρασε με το διπλό από την Νις, όπου νίκησε την ομώνυμη ομάδα με 1-2.

Λιλ-Σεντ Ετιέν 3-0

Στο Στάδιο Πιερ-Μαρόυ, η Λιλ υποδέχτηκε την Σεντ Ετιέν και πήρε την νίκη με 3-0, κάνοντας την δεύτερη νίκη σε τρεις αναμετρήσεις.

Και οι δύο πλευρές μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και έδειξαν την επιθυμία τους για κάποιο γκολ. Οι ευκαιρίες απέδωσαν καρπούς για τους γηπεδούχους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 37’. Ο Οσιμέν δέχτηκε μια πολύ καλή πάσα και μετά από ομαδική προσπάθεια κατάφερε να στείλει την μπάλα στο αντίπαλο τέρμα κάνοντας το 1-0. Η Λιλ δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες πριν το ημιχρονο αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος ήταν πεσμένος, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0 όταν κέρδισαν το πέναλτι. Στο 68’, αμυντικός των φιλοξενούμενων ανέτρεψε τον αντίπαλό του στην περιοχή και ένα λεπτό αργότερα (69’), ο Μπάμπα ανέλαβε εύστοχα την εκτέλεσή του, διπλασιάζοντας τα τέρματα. Πέντε λεπτά αργότερα (74’), ο Οσιμέν βρέθηκε στην περιοχή όταν δέχτηκε την σέντρα ακριβείας και με χαμηλό σουτ έκανε το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν και το 3-0 έμεινε ως το τέλος.

Νις-Μαρσέιγ 1-2

Η Νις αντιμετώπισε την Μαρσέιγ στο Αλιάνς Ριβιέρα, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 3 στα 3, αφού ηττήθηκε με 1-2. Να σημειωθεί ότι ο διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει την αναμέτρηση για 10 λεπτά (27′-37′) λόγω ενός πανό στις κερκίδες που περιείχε ομοφοβικό περιεχόμενο, εως ότου το πανό “κατέβηκε”.

Ευκαιρίες πολλές δεν πραγματοποιήθηκαν από καμία πλευρά και οι δύο τερματοφύλακες είχαν ένα ήρεμο ημίωρο. Ωστόσο, στο 31’, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Μπενεδέτο πήρε την μπάλα από ένα ριμπάουντ και από την άκρη της περιοχής εξαπέλυσε ένα χαμηλό σουτ, νικώντας τον τερματοφύλακα για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς, χωρίς όμως επιτυχία.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, η Νις προσπάθησε να αντιδράσει φτάνοντας στο αντίπαλο τέρμα, χωρίς να καταφέρει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 65’, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Κυπριέν ανέλαβε να το εκτελέσει εύστοχα ένα λεπτό αργότερα (66’), ισοφαρίζοντας σε 1-1. Όμως, δεν πέρασε ένα δεκάλεπτο, προτού ξαναπάρει τα ηνία η Μαρσέιγ. Στο 73’, ο Παγιέ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία και νίκησε τον τερματοφύλακα για το 1-2. Στην πορεία της αναμέτρησης, δεν πραγματοποιήθηκαν ευκαιρίες και το 1-2 έμεινε ως το τέλος.