Σφράγισε την πρόκριση ο Άγιαξ

Την πρόκριση εξασφάλισε ο Άγιαξ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, ενώ και η Κλαμπ Μπριζ πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στη Λασκ Λιντς. Την ίδια ώρα και η Σλάβια Πράγας επικράτησε απέναντι στην Κλουζ, στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης των πλέι οφ του Champions League.

Άγιαξ – ΑΠΟΕΛ

Με 2-0 επικράτησε ο Άγιαξ του ΑΠΟΕΛ στην Ολλανδία και προκρίθηκε στους ομίλους του Champions League.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε στο 43ο λεπτό ο Αλβαρέζ για τους γηπεδούχους.

Ο Τάντιτς, μετά από πάσα του Χούντελαρ, στο 80’ με ωραίο σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για την ομάδα του και σφραγίζοντας έτσι την πρόκριση.

Κλάμπ Μπριζ – Λασκ Λιντς

Την ίδια ώρα, τη νίκη με σκορ 2-1 πήρε η Κλαμπ Μπριζ απέναντι στη Λασκ Λιντς στο Βέλγιο και πανηγύρισε την πρόκριση.

Ο Βανάκεν στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντε Μέλο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έφερε το ματς στα ίσα.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες στο 81’ μετά την αποβολή του Τράουνερ. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Κλεμέν και ο Ντένις οχτώ λεπτά αργότερα σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για τους γηπεδούχους, χαρίζοντας τους τη νίκη.

Σλάβια Πράγας – Κλουζ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Σλάβια Πράγας κόντρα στην Κλουζ με σκορ 1-0 και πηρε την πρόκριση απο τους φιλοξενούμενους.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπορίλ στο 66ο λεπτό, ο οποίος και χάρισε το εισιτήριο για τους ομίλους στην ομάδα του.