“4αρα” της Γιουβε στην Ουντινέζε

Η αυλαία της 27ης αγωνιστικής άνοιξε στο Στάδιο Αλιάνζ, εκεί όπου η Γιουβέντους υποδέχτηκε την Ουντινέζε, επικρατώντας με 4-1.

Η Γιουβέντους μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση χάνοντας αρκετές ευκαιρίες στο αντίπαλο τέρμα. Ο Κιν ήταν σε πολύ καλή μέρα, αφού πριν το σφύριγμα του ημιχρόνου σημείωσε δύο γκολ. Η αρχή έγινε στο 11′, όταν ο Άλεξ Σάντρο έκανε την σέντρα και ο Κιν έστειλε με ψυχραιμία την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 39′, με προσωπική του ενέργεια, ο Κιν πέρασε τον αντίπαλό του, κάνοντας το σουτ μέσα στην περιοχή για το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Παρά τα δύο γκολ, η “Μεγάλη Κυρία” συνέχισε να πιέζει την αντίπαλη εστία, στην προσπάθειά της να σημειώσει ένα ακόμα γκολ. Στο 67′, οι αμυντικοί της Ουντινέζε ήταν απρόσεκτοι εντός περιοχής, κάνοντας φάουλ. Ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι και ο Καν ευστόχησε απλο την άσπρη βούλη για το 3-0. Οι φιλοξενούμε δεν πρόλαβαν να “χωνέψουν” το τρίτο γκολ και δέχτηκαν τέταρτη μετά από λίγο. Στο 71′, ο Μπεντανκούρ έκανε μια εξαιρετική σέντρα και βρήκε τον Ματουιντί, ο οποίος μετέτρεψε την φάση σε γκολ, για το 4-0.

Αυτό που κατάφερε η Ουντινέζε ήταν να μειώσει στο 85′ με τον Λασάνια. Δέχτηκε την πάσα και από κοντινή απόσταση εξαπέλυσε το σουτ, κάνοντας το 4-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: 27′ Λάρσεν, 50′ Πουσέτο, 53′ Οποκού

Γιουβέντους: Σέσνι, Σπινάζολα, Μαρτζάλι (Μπονουτσι 25′), Ρουγκάνι, Κάθερες, Ματουιντί (Ντιμπάλα 72′), Μενανκούρ, Καν, Σάντρο, Κιν (Καβίλια 80’), Μπερναρντέσκι

Ουντινέζε: Μούσο, Ντε Μέγιο, Τρούστ-Εκόνγκ, Νάιτινγκ (Οπόκου 25′), τετ Άβεστ, Λάρσεν, Γουίλμοτ (Λασάνια 46′), Φοφάνα, Ζεγκελάρ, Πουσέτο, Ντε Πολ