Συνεχίζει την ανοδική της πορεία η Βέρντερ

Σε μία άνετη νίκη επί της φετινής κακής Σάλκε με 4-2 έφτασε η Βέρντερ στην έδρα της στην αναμέτρηση όπου άνοιξε την αυλαία για την 25η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Βέλγο επιθετικό Μπέιλ Εμπόλο στο 25′, η ομάδα της Βρέμης απάντησε άμεσα στο 31′ με τον Ρασίκα έπειτα από ασσίστ του Κρουζ.

Ο Κρουζ από ασσίστερ έγινε σκόρερ καθώς στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης ευστόχησε απέναντι στον Νιούμπελ από την άσπρη βούλα πετυχαίνοντας έτσι την ολική ανατροπή.

Με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 73′ ο Ρασίκα επέκτεινε το προβάδισμα της ομάδας του για να έρθει ο Εμπόλο κι αυτός με τη σειρά του να κάνει δύο τα προσωπικά του τέρματα στο 85′.

To κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χάρνικ στο 90’+4 πετυχαίνοντας έτσι το τελικό 4-2.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος κι έτσι η Βέρντερ ανέβηκε στην όγδοη θέση με 36 βαθμούς ενώ η Σάλκε στην 14 με μόλις 23.