“4αρα” της Ουέσκα στην Βαγιαδολίδ

Η αναμέτρηση της Ουέσκα με την Βαγιαδολίδ στο Ελ Αλκοράθ άνοιξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής στην Λα Λίγκα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 4-0.

Οι δύο πλευρές μπήκαν δυνατά στον αγώνα, με την πρώτη ευκαιρία να καταλογίζεται στους φιλοξενούμενους στο τρίτο λεπτό, με το σουτ του Αλκαράθ. Η κατοχή ήταν μοιρασμένη, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς την εστία και να ανοίξουν το σκορ. Στο 19’, ο Ενρίκ δέχτηκε μια πολύ καλή πάσα και αμαρκάριστος κινήθηκε προς την περιοχή, με την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του αντίπαλου τερματοφύλακα για το 1-0. Δεν σημειώθηκε κάποια ευκαιρία πριν έρθει το σφύριγμα του ημιχρόνου και με το 1-0, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και, πριν την συμπλήρωση μιας ώρας, σημείωσαν δύο ακόμα γκολ. Στο 50’, ο Γκόμεζ εκτέλεσε το κόρνερ, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Πουλίδο. Πήδηξε ψηλότερα από όλα και έστειλε την μπάλα στην εστία με κεφαλιά για το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα (53’), ο Γκόμεζ πήρε το ριμπάουντ εντός περιοχής και σημείωσε το 3-0 για την ομάδα του.

Το γκολ, που σημείωσε ο Πλάνο, στο 74’, δεν μέτρησε αφού ο διαιτητής αποφάσισε πως ήταν σε θέση οφσάιντ, μετά και την χρήση του βίντεο-ριπλέι. Η Ουέσκα ήταν ασταμάτητη, αφού στο 77’, σημείωσε και τέταρτο γκολ. Ο Ανίλα, λίγα δευτερόλεπτα αφού πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, δέχτηκε την πάσα από τον Γκαλάν και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4-0 σε άδειο τέρμα. Η Βαγιαδολίδ δεν κατάφερε να μειώσει και το 4-0 έμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες: 37’ Κούτσο, 63’ Ινσούα, 74’ Γκαλάν, 82’ Πουλίδο, 83’ Μούστο, 85’ Γκόμεζ – 85’ Τουχάμι, 88’ Καλέρο

Ουέσκα: Σανταμαρία, Γκαλάν, Πουλίδο, Ινσούαμ, Ετσέιτα, Μιραμόν, Γκόμεζ, Ριβέρα, Ερέρα (Μούστο 72’), Κούτσο Ερνάντες (Αβίλα 77’), Ενρίκ (Φερέιρο 89’)

Βαγιαδολίδ: Μασίπ, Αντονίτο, Κίκο (Τουχάμι 86’), Καλέρο, Νάτσο, Κέκο (Ερβιάς 64’), Αλκαράθ, Μπόρχα Τόνι (Ουνάλ 54’), Πλάνο, Γκουαρδιόλα