“5αρα” της Μπάρτσα χωρίς Μέσι-Σουάρες

H Μπαρτσελόνα συνέτριψε με 5-2 τη Μπέτις στο Καμπ Νόου, για την 2η αγωνιστική της La liga.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γκριεζμάν που σημείωσε τα παρθενικά του γκολ με την φανέλα της Μπάρτσα (2 τέρματα) και κάλυψε το κενό των Μέσι και Σουάρες. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη των μπλαουγκράνα στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα της πρεμιέρας από τη Μπιλμπάο. ΗΜπέτις μετράει δύο ισάριθμες ήττες στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15’ με τον Φεκίρ, μετά από ωραία αντεπίθεση που πραγματοποίησαν (0-1). Η ομάδα του Βαλβέρδε ξεκίνησε την αντεπίθεσή της προς τα τέλη του πρώτου μέρους και την ολοκλήρωσε στο άκρως εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο. Ο Γκριεζμάν ισοφάρισε σε 1-1 στο 41′ και στο δεύτερο μέρος πέτυχε την ανατροπή με το δεύτερο γκολ του στο 50′ κάνοντας το 2-1.

Οι Καταλανοί δεν κατέβασαν τον ρυθμό και σημείωσαν τρία ακόμη τέρματα. Στο 56ο λεπτό ο Πέρεθ με ωραίο πλασέ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζόρντι Άλμπα πέτυχαν το 4-1. Ο Βιντάλ στο 77ο λεπτό πέτυχε το 5-1, ενώ το μόνο που κατάφερε η Μπέτις ήταν να μειώσει σε 5-2 με τον Μορόν δύο λεπτά αργότερα.