ΔΕΝ βλέπεται…

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε η πρεμιέρα της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-2 από την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ.

Η Ξάνθη είχε δύο ευκαιρίες, τις οποίες έκανε γκολ με τον Ντιαμορίν και τον Μπαριέντος. Η ακριτική ομάδα πραγματοποίησε μία ιστορική νίκη, αφού είναι η πρώτη εκτός έδρας απέναντι στην ΑΕΚ και πήρε το τρίποντο σε πρεμιέρα πρωταθλήματος μετά από 11 χρόνια. Με δέκα παίκτες έπαιζε η Ενωση από το 35′ με την αποβολή του Ζεράλντες.

Η Ένωση συνέχισε της κακές εμφανίσεις της και μετά από ένα νωχελικό παιχνίδι μείωσε με τον Ολιβέιρα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με την λήξη του αγώνα υπήρξαν έντονες αποδοκιμασίες τόσο σε παίχτες όσο και στον προπονητή των κιτρινόμαυρων. Δυσοίωνο το μέλλον του Καρντόσο, ο οποίος αναμένεται να αποτελέσει παρελθόν από τον πάγκο της ΑΕΚ.

Στο πρώτο λεπτό η ΑΕΚ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Χουλτ έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Άμπαντ.

Η ΑΕΚ κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα, αλλά μετά το 4ο λεπτό δεν έχει καταφέρει να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Αμπάντ, καθως η Ξάνθη είχε καταφέρει να κλείσει όλες τις διόδους.

Όλες οι επιθέσεις της ΑΕΚ ήταν κύριος από την αριστερά με τον Νίκλας Χουλτ, χωρίς όμως κάποια ιδιαίτερη απειλή.

Από το 34’ η ΑΕΚ αγωνίζονταν με παίχτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ζεράλδες. Ο διαιτητής έδειξε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Πορτογάλο, ύστερα από συνεννόηση με τους διαιτητές στο VAR, δείχνοντας του τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Μετά από πάρα πολύ ώρα στο 45’+1’ η ΑΕΚ είχε την τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μάνταλος έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Νέλσον Ολιβέιρα έκανε την κεφαλιά ανενόχλητος,αλλά  η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Αμπάντ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς χωρίς όμως να καταφέρει να βρει το γκολ και τελικά στο 67’ η Ξάνθη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ.

Ο Στάρτζεον έκανε το γύρισμα απ’ τα δεξιά, ο Μπαριέντος έκανε την προβολή, ο Μπάρκας απέκρουσε, όμως ο Αμορίμ πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των γηπεδούχων και στο 78’ ο Ρενέλα διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους, ο οποίος πλασάρει υπέροχα τον Μπάρκα από το ύψος του πέναλτι και διαμόρφωσε το 0-2.

Η ΑΕΚ το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να μειώσει με τον Ολιβέιρα στο 90’ μετά την ασίστ του Μάνταλου, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση και νίκησε τον Αμπάντ για το τελικό 1-2.

Κίτρινες: Ζεράλδες, Λιβάγια, /Ντουρίτσκοβιτς, Μπαξεβανίδης

Κόκκινες: Ζεράλδες

AEK (Μιγκέλ Καρντόσο): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Σβάρνας, Χουλτ, Κρστίτσιτς, Σιμόες(82’ Αλμπάνης), Βέρντε(57’ Λιβαγια), Ζεράλντες, Μάνταλος, Ολιβέιρα

ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Μαλεζάς(41’ Λισγάρας), Σόσα, Ντουρίτσκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Στάρτζεον, Μπαριέντος(80’ Ντε Λούκας), Τερκί, Ρενέλα