Premier league: Παρέμεινε στην κορυφή η Τσέλσι

Πικρία γεύτηκαν τα «Ζαχαρώτα» με την Λίβερπουλ, μόνη πρώτη η Τσέλσι.

Για την εμβόλιμη14η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Τσέλσι επικράτησε 2-1 της Γουότφορντ. Η Λίβερπουλ πήρε το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ νικώντας 4-1 Έβερτον.  Η Μάντσεστερ Σίτι έβαλε στοπ στην Άστον Βίλα με το 2-1 στην έδρα της.

Στο ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ, η ομάδα του Κλοπ μπήκε δυναμικά  και προηγήθηκε με το γκολ του Χέντερσον στο 9′.  Δέκα λεπτά αργότερα,  ο Σαλάχ διεύρυνε το δείκτη του σκορ σε 0-2, σε μια υποδειγματική  αντεπίθεση. Ο Γκρέι στο 38′ έβάλει ξανά την Έβερτον στο παιχνίδι. Στην συνεχεια οι «ρεντς» ανέβασαν ρυθμούς και τελείωσε τον αγώνα με δράστες τους  με Σαλάχ και Ζότα .Πλέον είναι στους 2  βαθμούς απ την κορυφή.

Η Μάντσεστερ Σίτι προηγήθηκε με τους Ντίαζ (27′) και Σίλβα (43′), μέσα στο Βίλα Παρκ. Για τους «χωριάτες» ο Γουάτκινς μείωσε προσωρινά στο 47’.  Ο Τζέραρντ γεύτηκε την πρώτη του ήττα ως προπονητής της Βίλα.

Τα γκολ των Μάουντ (29′) και Ζίγιεχ (72’) έδωσαν στην Τσέλσι το τρίποντο. Οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει στο 43’ με τον Ντένις. Πλέον οι «μπλε» είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.