Bundesliga: Στοπ η Κολωνία στη Ντόρτμουντ

Ισόπαλη με την Κολωνία ήρθε η Ντόρτμουντ και έμεινε έξι βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Για την 27η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην Κολωνία, “λευκή” ισοπαλία στη Λειψία με τους “ταύρους” να αντιμετωπίζουν την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, ενώ η Λεβερκούζεν έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Βόλφσμπουργκ.

Η Ντόρτμουντ έκανε γκέλα στην Κολωνία, καθώς έμεινε ισόπαλη με 1-1 και έμεινε στο -6 από την Μπάγερν Μονάχου. Ο Βολφ στο 8ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους Βεστφαλούς και ο Άντερσον στο 36ο λεπτό χάρισε τον βαθμό στους γηπεδούχους.

Χωρίς τέρματα (0-0) έληξε το παιχνίδι μεταξύ Λειψίας και Άιντραχτ Φρανκφούρτης με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μην μπορούν να πετύχουν κάποιο γκολ.

Στη Βογκσβάγκεν Αρίνα, η Βόλφσμπουργκ ηττήθηκε με 0-2 από τη Λεβερκούζεν με δύο τέρματα από τον Παουλίνιο στο 86′ και το 92ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται σταθερά στην τρίτη θέση που οδηγεί στο επόμενο Τσάμπιονς λιγκ.

Μπόχουμ-Γκλάντμπαχ Διεκόπη στο 70΄ με το σκορ στο 0-2 (55΄ Πλεά, 61΄ Εμπολό)

Στουτγκάρδη-Άουγκσμπουργκ 3-2 (44′ Αντον, 79′ Μαρμούς, 82′ Τόμας-6′ Χαν, 45′ Γκρέγκοριτς)

Μάιντς-Αρμίνια Μπίλεφελντ 4-0 (1′, 75′ πεν. Μπούργκχαρντ-65′ πεν. Νιακατέ, 79′ πεν. Ινγκβαρτσεν)

Χέρτα Βερολίνου-Χοφενχάιμ 3-0 (39′ Σταρκ, 63′ Μπελφοντίλ, 74′ αυτ. Ράουμ)

Γκρόιτερ Φιρτ-Φράιμπουργκ 0-0

Μπάγερν Μονάχου-Ουνιόν Βερολίνου 4-0 (16΄ Κόμαν, 25΄ Κουασί, 45+1΄, 47΄ Λεβαντόφσκι)

Λειψία-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 0-0

Βόλφσμπουργκ-Λεβερκούζεν 0-2 (86′, 90′ Παουλίνιο)

Κολωνία-Ντόρτμουντ 1-1 (36΄ Άντερσον – 8΄ Βολφ)