Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Οι προημιτελικοί αγώνες του Ποδοσφαίρου Γυναικών – Τα ζευγάρια των ημιτελικών

Η προημιτελική φάση του ποδοσφαίρου γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες – Τα ζευγάρια των ημιτελικών.

Πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες της προημιτελικής φάσης του τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στο πρώτο χρονικά ματς της ημέρας, οι ΗΠΑ νίκησαν με 1-0 την Ιαπωνία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

Ακολούθως, η Ισπανία πήρε την πρόκριση επί της Κολομβίας με 4-2 στα πέναλτι, ύστερα από το 2-2 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με τις Κολομβιανές να προηγούνται με 0-2 και τις Ισπανίδες να μειώνουν αρχικά και να ισοφαρίζουν στο 90’+7’.

Η Γερμανία νίκησε με 4-2 στα πέναλτι τον Καναδά (που είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Τόκιο), μετά το 0-0 του κανονικού αγώνα και της παράτασης.

Την τετράδα συμπλήρωσε η Βραζιλία, που νίκησε με 1-0 τη Γαλλία.

Έτσι, Βραζιλία-Ισπανία και ΗΠΑ-Γερμανία είναι τα ζευγάρια των ημιτελικών της Τρίτης 6/8.

Προημιτελικά (3/8):

Γαλλία-Βραζιλία 0-1 (Πορτίλιο 82’)  (Ναντ)

Ισπανία-Κολομβία 2-2, 4-2 πέν (Ερμόσο 79’, Παρέδες 90’+7’ – Ραμίρες 12’, Σάντος 52’) (Λυών)

ΗΠΑ-Ιαπωνία 1-0 (παρ., κ.α. 0-0) (Ρόντμαν 105’+2’) (Παρίσι)

Καναδάς-Γερμανία 0-0 (Μασσαλία)