La Liga: Καθάρισε η Μπαρτσελόνα με Λεβαντόφσκι

Με χατ-τρικ του Λεβαντόφσκι, η Μπαρτσελόνα πέρασε από την έδρα της Αλαβές

Ο Μπαρτσελόνα επικράτησε με 0-3 της Αλαβές στο Μεντιθορόθα, για την 9η αγωνιστική της La Liga.

Ο Λεβαντόφσκι πέτυχε χατ-τρικ στα πρώτα 32 λεπτά του αγώνα, έφτασε τα δέκα γκολ σε εννέα αγωνιστικές της La Liga (και δώδεκα συνολικά στη σεζόν, σε 11 ματς) κι έτσι οι «μπλαουγκράνα» πέρασαν χωρίς κανένα πρόβλημα από τη Βιτόρια και παρέμειναν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία.

O Χάνσι Φλικ είδε την ομάδα του να κυριαρχεί απέναντι στην -αήττητη μέχρι σήμερα στην έδρα της- Αλαβές και το μόνο δυσάρεστο της ημέρας για τον Γερμανό τεχνικό ήταν ότι είδε ακόμη έναν παίκτη του, τον Φεράν Τόρες, να αποχωρεί τραυματίας.

Λεγανές-Βαλένθια 0-0

Εσπανιόλ-Μαγιόρκα 2-1 (18΄ Κουμπούλα, 47΄ Χοφρέ – 68΄ Ραϊγιο)

Χετάφε-Οσασούνα 1-1 (21΄ Γιλντιρίμ – 60΄ Μπούντιμιρ)

Λας Πάλμας-Θέλτα 0-1 (28΄ Ιγκλέσιας)

Βαγιαδολίδ-Ράγιο Βαγεκάνο 1-2 (51΄ Αμαλάχ – 57΄, 80΄ Ντε Φρούτος)

Ρεάλ Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 2-0 (14΄ Βαλβέρδε, 73΄ Βινίσιους)

Xιρόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (39΄ Ασπρίγια, 90+9΄πεν. Στουάνι – 41΄ Σάνθετ)

Αλαβές-Μπαρτσελόνα 0-3 (7΄, 22΄, 32΄ Λεβαντόφσκι)