Α1 Γυναικών: Πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός με τις Σταμολάμπρου και Ντίξον νίκησε τον Ολυμπιακό στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι στο μπάσκετ γυναικών.

Το ντέρμπι της Λεωφόρου βάφτηκε πράσινο με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί του Ολυμπιακού με 62-55 για την 2η αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου με 19 πόντους και η Ελίζαμπεθ Ντίξον με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην πρώτη σημαντική νίκη επί του Ολυμπιακού στη σεζόν.

Η ομάδα της Βασιλείας Γκούζινη ήταν εξαιρετική τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση και με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο είχε τον έλεγχο του ντέρμπι και έφτασε απόλυτα δίκαια στην νίκη και το ροζ φύλλο.

Σημείο κλειδί η πράσινη υπεροχή στα ριμπάουντ με τις γηπεδούχες να έχουν συνολικά 47 έναντι μόλις 24 του Ολυμπιακού εκ των οποίων τα 12 επιθετικά.

Εκτός των Σταμολάμπρου και Ντίξον πολύ καλό παιχνίδι έκανε η Τσιτκόβιτς με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ σημαντικές βοήθειες πήρε και από την Λιλιάννα Καρακασίδου με 8 πόντους(3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο).

Η Τζόουνς όταν χρειάστηκε μπήκε στο ματς και έδωσε επιπλέον ώθηση ενώ η Χατζηλεοντή έδωσε ομηρικές μάχες κάτω και από τα δύο καλάθια στις περισσότερες από τις οποίες βγήκε νικήτρια.

Καθοριστική και η Χαιριστανίδου με κρίσιμες φάσεις ενώ χρήσιμη ήταν και η παρουσία των Κόνιαλη και Αλεξανδρή για το διάστημα που έπαιξαν.

Από τον Ολυμπιακό η Χριστινάκη είχε 17 πόντους και από 10 είχαν Τόμπιν και Λαμπέρτ.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Τζορτζ Μπάλντοκ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 6-2 έχοντας την ώθηση 1.500 οπαδών του.

Οι φιλοξενούμενες επανήλθαν στα μισά της πρώτης περιόδου παίρνοντας προβάδισμα 6-7 ωστόσο η Ντίξον επανέφερε το προβάδισμα στο 8-7 και έπειτα στο 10-9.

Η Τσβίτκοβιτς πήρε τη φάση πάνω της στο 12-11 όμως ακολούθησε ένα σερί 0-6 για τις «ερυθρόλευκες» και τελικό η πρώτη περίοδος έληξε με 14-17.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Καρακασίδου με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα 19-19 και η Σταμολάμπρου με νέα τρίποντη βόμβα έκανε το 22-19.

Η Καρακασίδου  βρήκε διάδρομο και έκανε το 24-21 στα μισά της δεύτερης περιόδου ενώ η Χατζηλεοντή με ψυχωμένο καλάθι έκανε το 26-21.

Η Σταμολάμπρου ξεχύθηκε στον αιφνιδιασμό και έκανε το 29-23 με δύο βολές έπειτα από αντιαθλητικό χτύπημα της Καρλάυτη. Η ώρα της Χαιριστανίδου ήρθε στο 32-25 και το τελικό σκορ του ημιχρόνου ήταν 32-29.

Η έναρξη της τρίτης περιόδου βρήκε τον ΠΑΟ σταθερά μπροστά με 36-31ενώ η Σταμολάμπρου με ψυχή έκανε το 40-33 και η Ντίξον ανέβασε τη διαφορά στο 42-33.

Και πάλι η Σταμολάμπρου με τρίποντο έστειλε τη διαφορά σε  διψήφιο με 45-35 και η Χατζηλεοντή έκανε το 47-35. Η ασταμάτητη Σταμολάμρου το πήγε στο 54-44 και το 54-46 ήταν το σκορ στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η Τζόουνς…χτύπησε στο 57-47 με τρίποντο και μετά έκανε το 59-47 παρά το παιχνίδι νεύρων που της κάνανε.

Η διαφορά έφτασε μέχρι το +13 στο 62-49 και το τελικό σκορ ήταν 62-55.

Διαιτητές: Τσολάκος-Θεονάς-Καλογριάς

Δεκάλεπτα: 14-17, 32-29, 54-46, 62-55

Παναθηναϊκός (Γκουζίνη): Σταμολάμπρου 19(3), Καρακασίδου 8(1), Κόνιαλη, Τσβίτκοβιτς 8, Αλεξανδρή, Χατζηλεοντή 4, Ντίξον 16, Τζόουνς 5(1), Χαιριστανίδου 2.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Χέμπε 2, Ράτζα 2 Πηλακούτα 6, Σπυριδοπούλου 8(2), Σύρρα, Καρλάφτη, Δίελα Λάμπερτ 10, Χρ