Ισοπαλία στο Ολντ Τράφορντ

Στο Ολντ Τράφορντ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι διασταύρωσαν τα ξίφη τους και αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1.

Η Τσέλσι, με αυτή την ισοπαλία, διατήρησε την τέταρτη θεση που οδηγεί στο Champions League.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή έδειξαν την διάθεσή τους να ανοίξουν το σκορ και το κατάφεραν στο 11′. Ο Μάτα κοντρόλαρε την μπάλα, ξέφυγε από τον αντίπαλό του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στην πορεία και οι δύο ομάδες απείλησαν το αντίπαλο τέρμα και η Τσέλσι κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν το ημίχρονο. Στο 43′, η προσπάθεια του Ρούντιγκερ κόπηκε, αλλά ο Αλόνσο πήρε το ριμπάουντ, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία για το 1-1.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν και ένα δεύτερο γκολ με την Τσέλσι να χάνει σημαντική ευκαιρία να το πετύχει στο 72′, όταν το σουτ του Ουίλλιαμ να περνάει ελάχιστα πάνω από το δοκάρι. Η σημαντικότερη στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στις καθυστερήσεις με την προσπάθεια του Ρόχο να κόβεται από τους αμυντικούς της Τσέλσι.

Κίτρινες: Ερέρα, Ρόχο – Ουίλλιαμ, Κόβασιτς

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: ντε Χέα, Σο, Λίντελοφ, Μπέιλι (Ρόχο 72′), Γιανγκ, Πογκμπά, Μπάγιτς, Ερέρα, Μάτα (ΜακΤομινάι 82′), Ράσφορντ (Σάντσες 65′), Λουκάκου

Τσέλσι: Αριζαμπαλάγκα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ (Κρίστενσεν 65′), Λουίθ, Αλόνσο, Κάντε, Ζορζίνιο, Κόβασιτς (Λόφτους-Τσικ 76′), Ουίλλιαμ (Πέδρο 84′), Ιγκουαίν, Αζάρς