Τρομερή Βόλφσμπουργκ, απώλεσε βαθμούς η Μπάγερν

Η 31η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα έκλεισε με δύο αναμετρήσεις ανήμερα το Πάσχα.

Το μεσημέρι η Βόλφσμπουργκ ανάγκασε την Χοφενχάιμ σε ταπεινωτική ήττα με 1-4 μέσα στην ίδια της την έδρα και την έφτασαν στον ένα βαθμό στον βαθμολογικό πίνακα.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Σζαλάι στο 9′ ενώ χάθηκε η ευκαιρία να διπλασιαστουν τα τέρματα τους στο 14′ καθώς ο Κράμαριτς σημάδεψε το δοκάρι από την άσπρη βούλα.

Από εκεί και ύστερα τον λόγο πήραν οι φιλοξενούμενοι όπου έδωσαν ρεσιτάλ. Ο Γούιλιαμ στο 42′ έστειλε της ομάδες με το 1-1 στα αποδυτήρια και στην επανάληψη του ημιχρόνου χάρις σε δύο γκολ του Βέργκοστ(69′, 88′) και του Άρνολντ στο 85′ πήραν την νίκη με 1-4.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας η Μπάγερν απώλεσε βαθμούς στην έδρα της ουραγού Νυρεμβέργης καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 ενώ λίγο έλειψε να υποστεί και ταπεινωτική ήττα.

Ο Ματέους Περέιρα πέτυχε το 1-0 στο 48′ ενώ ο Γκνάρμπι ήταν αυτός που ισοφάρισε. Στο 90’+1 ο Τιμ Λέιμπολντ σημάδεψε το δοκάρι από τα 11 βήματα και λίγο έλειψε να χαρίσει μία επική νίκη στην ομάδα του.

Ευτυχώς για τους Βαυαρούς όπου εχθές η διώκτρια της Ντόρτμουντ ηττήθηκε από την Σάλκε και δεν την προσπέρασε πάλι στην βαθμολογία.