Α’ Εθνική Γυναικών: 2/2 με πεντάρα ο Παναθηναϊκός

Το 2/2 στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής γυναικών ποδοσφαίρου έκανε ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο Κορωπί την Καστοριά με 5-2 για τη 2η αγωνιστικής της Α Εθνικής γυναικών και διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

Σκόρερ για την ομάδα του Τριφυλλιού ήταν οι Κατωπόδη, Ντόμοντ, Μάια, Λόγου ενώ ένα προήλθε από αυτογκόλ.

Το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά στο ματς και πίεσε τον αντίπαλό του. Στο 15ο λεπτό έκανε το 1-0 με αυτογκόλ ύστερα από σέντρα της Χαμαλίδου.

Πέντε λεπτά αργότερα η Κατωπόδη διπλασίασε (2-0) τα τέρματα για τον Παναθηναϊκό και στο 22’ βρήκε και η Ντόμοντ δίχτυα για το 3-0. Στο 37’ η Μάια με κεφαλιά έκανε το 4-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με την επιστροφή ο ΠΑΟ συνέχισε να πιέζει και το 5ο  γκολ ήρθε στο 64’ με τη Λόγου, που μόλις είχε περάσει στο ματς. Η Καστοριά είχε καλή ευκαιρία  με δοκάρι στο 78’ και στο 85’ έφτασε στο γκολ για το 5-1. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενες έκαναν το 5-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιάννης Χαραλαμπίδης δήλωσε: «Θεωρώ ότι παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο. Δώσαμε στο φίλαθλο κοινό ωραίο θέαμα. Τέλειωσε αυτό το ματς και κοιτάζουμε τον επόμενο δύσκολο αγώνα με τον ΟΦΗ. Θέλαμε να «τελειώσουμε» το παιχνίδι από το ημίχρονο για να ξεκουράσουμε κάποιες αθλήτριες και να κάνουμε διαχείριση».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Χαραλαμπίδης): Γιαννακούλη (70’ Δημητροπούλου), Νεφρού, Σιδηρά, Κακαμπούκη, Δημητρίου, Μάια (70’ Καμαριανού), Χαμαλίδου, Ρόγκαν, Κατωπόδη (63’ Λόγου), Ντόμοντ (63’ Κανέλλου), Κοκοτσάκη (63’ Νταρζάνου).

Καστοριά: Βλασιάδου ( 46’ Φόρλιακα) Καϊδατζή, Φασίδου ( 60’ Ανδρεάδου), Νafula, Μαντώ ( 60’ Τζιάρα), Μάρκου, Σάιχ,  Τρυγούτη (60’ Ρήγα), Κωστάρα (78’ Γροσδάνη), Προξένου, Μουστάκη.