Α’ Εθνική Γυναικών: “Ανάσες” για Γλυφάδα, Αγροτικό Αστέρα, σταθερή η πρώτη τριάδα

Σέντρα για το 2020 στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής Γυναικών με τη 10η αγωνιστική.

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει την κούρσα αήττητος, μετά το 9-0 επί των Τρικάλων, που παρά την ήττα δεν κινδυνεύουν άμεσα. Ο Άρης πέρασε με 1-6 από τα Γιάννενα και βρίσκεται στη 2η θέση, 5 βαθμούς από τον «δικέφαλο του βορρά».

Ο Ατρόμητος είναι στην τρίτη θέση, μετά το 0-1 επί των Αβαντίδων Χαλκίδας. Το Μεσολόγγι συνεχίζει την πολύ καλή πορεία του, νικώντας τις Ελπίδες Καρδίτσας με 2-3, με την ομάδα της Καρδίτσας όμως να βρίσκεται σε δύσκολη θέση.

Ο Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου πήρε σημαντικό διπλό με 1-2 επί της ΑΕΛ και παίρνει ανάσα από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Οδυσσέας Γλυφάδας νίκησε τον ΟΦΗ με 2-0, με την ομάδα της Γλυφάδας να είναι στη 9η θέση και εκείνη του Ηρακλείου στην 7η.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Άβαντες Χαλκίδας-Ατρόμητος 0-1
(Τρμπόγιεβιτς)

ΑΕΛ-Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου 1-2
(Λάσκου – Καλτσίδη x2)

ΠΑΟΚ-Τρίκαλα 9-0
(Βαρδαλή, Δοιρανλή, Κακαμπούκη x2, Μπεντανκούρ x3,Πούλιου x2)

Γιάννενα-Άρης 1-6
(Ράπτη – Κοκοβιάδου x2, Τζόρτζεβιτς x2, Γεωργαντζή, Πελεκούδα)

Ελπίδες Καρδίτσας-Μεσολόγγι 2-3
(Αυτογκόλ, Μπάσκα – Φιλανδριανού x2,Γιαννακά)

Οδυσσέας Γλυφάδας- ΟΦΗ  2-0

(Λάππα, Κοσσόβα)

Οδυσσέας Γλυφάδας-ΟΦΗ 2-0

Στη Γλυφάδα, ο Οδυσσέας νίκησε με 2-0 τον ΟΦΗ. Η Λάππα άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ ύστερα από ασίστ της Κοσσόβα. Το 2-0 έκανε η Κοσσόβα, ύστερα από δοκάρι της Πλυτά. Στις αξιοσημείωτες φάσεις, υπήρξε και το δοκάρι της Ντζάνη.

Οδυσσέας Γλυφάδας (Κατσαΐτη): Αλεξάκη, Ντάβου, Τερζή, Παπακώστα, Πλυτά , Μπαντζάκα (Λάππα), Κοσσόβα (Αναστασίου), Ντζάνη (Μακρή), Μουκολάρι (Νταρζάνου), Καπνίση ,Στεφάτου

ΟΦΗ (Χωματάς): Αποστολάκη, Πυθαρούλη, Αραβιάκη, Συμεωνίδη, Κατιρτσίδου, Κουνάλη, Τριβυζάκη, Λάγιου, Κοκοτσάκη, Κυδωνάκη, Νικηταρά. Επαιξαν και οι Γεμιστού, Αεράκη, Κουκουλάκη, Κατερίνη.

Συνεχίζει την πορεία του προς τον τίτλο ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πέτυχε εμφατική νίκη επί των Τρικάλων με 9-0.

Με την συμπλήρωση του 20λεπτου, η Θωμαή Βαρδαλή άνοιξε το σκορ. Λίγα λεπτά αργότερα στο 23′ η Φανή Δοϊρανλή με πλασέ και αφού η μπάλα κόντραρε, κρέμασε την αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το 2-0. Στο 40′ η Χαρά Δημητρίου βρήκε την Ελένη Κακαμπούκη με παράλληλη σέντρα, η οποία έκανε εξ’ επαφής το 3-0, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 55’ μετά από σέντρα της Βαρδαλή από δεξιά, η Αριέτα Μπετανκούρ με κεφαλιά έκανε το 4-0. Ενώ ύστερα από σέντρα της Κολομβιανής, η Κακαμπούκη με κεφαλιά έκανε το 5-0. Ένα λεπτό αργότερα μετά από σέντρα της Δημητρίου η Μπετακνούρ έκανε το 6-0, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ της στο 65′. Η Ρούλα Πούλιου πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 60′ και σκόραρε δύο γκολ, στο 76′ από το ύψος του πέναλτι με πλασέ μετά από σέντρα της Μπετανκούρ και 5 λεπτά αργότερα μετά από διαγώνια κίνηση της Κακαμπούκη γράφτηκε το τελικό 9-0.

ΠΑΟΚ Morris (Φιλίππου): Παπακωνσταντίνου, Καραπέτσα (60′ Σμιλίκοβιτς), Χατζηγιαννίδου, Γκάτσου, Μήτκου, Στράντζαλη, Βαρδαλή, Κακαμπούκη, Δημητρίου (82′ Ζώτου), Μπετανκούρ (80′ Ακριβάκη), Δοϊρανλή (60′ Πούλιου)

Τρίκαλα (Λουλές): Αρζουμανίδου, Τροχούτσου, Γεραγόρη, Βαΐτση, Σακελλάρη, Σέντερλουντ, Τσούνη, Μπαρμπόσα, Αλεξίου, Ζντράβκοβιτς, Μισιρλή. Έπαιξαν και οι Λαγούδη, Ευαγγελάκου, Κυριαζοπούλου, Τσιάντα.

ΑΕΛ – Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου 1-2

Σημαντικό διπλό για τον Αγροτικό Αστέρα στο Αλκαζάρ με 1-2 επί της ΑΕΛ, το οποίο του δίνει βαθμολογική ανάσα. Παρά τις απουσίες, οι παίκτριες της Νένας Τερζοπούλου έφυγαν με σπουδαίο τρίποντο από τη Λάρισα και μάλιστα με ανατροπή.

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν στο σκορ παρά τις επεμβάσεις της Στριλιγκά όμως ο Αστέρας ισοφάρισε γρήγορα με την Καλτσίδη με το 1-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τη νίκη, με το δεύτερο τέρμα της Μαρίας Καλτσίδη.

Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου (Τερζοπούλου): Στριλιγκά, Ριζοπούλου, Τοσουνίδου, Χαριτάκη, Μπινιά, Σακελλάρη, Κεχαγιά, Κουπετσίδου, Γιάννου, Καλτσίδη, Παπαδοπούλου. Επαιξε επίσης η Πολυχρονίδου.

Διπλό που τον διατηρεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πέτυχε ο Ατρόμητος, καθώς επικράτησε με 0-1 στη Χαλκίδα επί των Αβαντίδων. Το τέρμα που έδωσε το τρίποντο στην ομάδα της Καλομοίρας Κοντομίχη πέτυχε η Ιβάνα Τρμπόγεβιτς στο 52ο λεπτό. Ένα πολύ όμορφο γκολ ύστερα από ατομική ενέργεια και σουτ εκτός περιοχής από τη Σέρβα παίκτρια, για την οποία μάλιστα ήταν το επίσημο ντεμπούτο της για την ομάδα του Περιστερίου.

Αβαντίδες Χαλκίδας (Μωυσιάδης): Νταβαντζή, Νεοφύτου, Δάρλα, Αυλωναρίτη, Γαγάρα, Τσαραντάνη, Κόλλια, Μυρτολλάρι, Χριστοφορίδη, Λόγου, Νίκα.

Ατρόμητος Αθηνών (Κοντομίχη): Γιαννακούλη, Κριεζή, Στεροπούλου, Αργυριάδη, Βέρρα, Βλασσοπούλου, Τρμπόγεβιτς, Ρόκομα, Σάλκουνιτς (86′ Κριεμπάρδη), Γατούδη (70′ Γιούσια), Παπαθεοδώρου.

«Περίπατος» του Άρη στα Γιάννενα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε με 1-6 την τοπική ομάδα και βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς. Το παιχνίδι ωστόσο σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό της Χατζηλαζάρου, αλλά και το fair play της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 3΄ με την προβολή της Γιάσνα Τζόρτζεβιτς, έπειτα από κόρνερ της Ιφιγένειας Γεωργαντζή. Στο 15΄ έγινε το 0-2, όταν από σέντρα της Γεωργαντζή η Χριστίνα Κοκοβιάδου με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 20’ η Γεωργαντζή έκανε το 0-3, με δυνατό σουτ, το οποίο βρήκε αρχικά στο κάθετο δοκάρι και εν συνεχεία κατέληξε στα δίχτυα της Χατζηλαζάρου. Στο 55΄ η Τζόρτζεβιτς με προβολή και πάλι έγραψε το 0-4.

Στο 63΄ η Χατζηλαζάρου τραυματίστηκε στο γόνατο και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το ματς, ενώ στην θέση της, ως εσωτερική αλλαγή μπήκε η Υφαντή ,και σε συνδυασμό με το γεγονός πως δεν υπήρχαν άλλες αλλαγές στον πάγκο της ομάδας, οι γηπεδούχες αναγκάστηκαν να συνεχίσουν με 10 παίκτριες. Ο Άρης προχώρησε στο fair play της χρονιάς, καθώς βγάζοντας την Τσιγγελίδου από τον αγώνα, έμεινε κι εκείνος με 10 παίκτριες, δείχνοντας πως ο αθλητισμός έχει και πολλές όμορφες στιγμές. Τα Γιάννενα κατάφεραν να μειώσουν  σε 1-4 στο 82΄ με το πανέμορφο γκολ της Ράπτη, με  ψηλοκρεμαστό σουτ  από τα όρια της μεγάλης περιοχής. Άμεσα απάντησαν οι «κιτρινόμαυρες», με την Κοκοβιάδου να σκοράρει με σουτ για το 1-5, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 88΄ μια πρώην Γιαννιώτισσα, η Σοφία Πελεκούδα με σουτ εντός περιοχής, έπειτα από σέντρα της Παντελιάδου, για το 1-6.

Γιάννενα WFC (Σπυριδωνίδης): Χατζηλαζάρου (63΄Υφαντή), Ζαχαράτου, Καραγιαννίδου, Γιωτίτσα, Ράπτη, Τσιούρη, Νικολάου, Μήτα (46΄ Νικοπούλου), Υφαντή, Αρσένη, Ντόβα

Άρης (Κοκοβιάδης): Βήκα, Βουτσά (46΄ Γεωργαλά), Πυθούλα, Μελισσού, Πελεκούδα, Τζόρτζεβιτς (78΄ Σοφιολάκη), Μανταντζή, Γεωργαντζή (61΄ Παντελιάδου), Τσιγγελίδου, Μουστάκη (65΄ Μίμη), Κοκοβιάδου

Διπλό για την ομάδα του Μεσολογγίου με 2-3 στην Καρδίτσα επί των Ελπίδων, που τη φέρνει στην 4η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, για την ομάδα των Ελπίδων τα πράγματα δυσκολεύουν, μιας και βρίσκεται στην 11η θέση με 5 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενες που φέτος διαθέτουν μια πολύ δυνατή ομάδα κατάφεραν να προηγηθούν με τη Φιλανδριανού, όμως η Μάρκου ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μεσολογγίου σκόραρε δύο φορές με τη Φιλανδριανού και τη Γιαννακά κάνοντας το 1-3. Η Μπάσκα μείωσε σε 2-3, ωστόσο οι Ελπίδες μετά και τη νέα ήττα βρίσκονται στην 11η θέση της βαθμολογίας και κινδυνεύουν μετά από χρόνια συμμετοχής να χάσουν τη συμμετοχή τους στην πρώτη κατηγορία.

Ελπίδες Καρδίτσας (Κουτσονάσιος): Κρητικού, Σίμου, Μάρκου, Επανωμίτη, Χατζίου (78′ Οικονόμου), Λιάκου, Καπαρέλη, Αναστασίου, Μπάσκα, Παπαδοπούλου, Δημοπούλου

Μεσολόγγι 2008 (Γουλής): Παναγιωτοπούλου, Μαλισιώρα, Γιαννακά, Τζουμερκιώτη, Φιλανδριανού, Αυγέρη, Λαζανά, Βάτσικα, Μαρκουτσά, Μόκκα, Γρομητσάρη