Α Εθνική γυναικών: Ο Παναθηναϊκός σκόρπισε στους 4 ανέμους τις Νέες Ατρομήτου

Ο Παναθηναϊκός πέρασε σαν άνεμος από το γήπεδο της Χωράφας στο Περιστέρι σκορπίζοντας τις Νέες Ατρομήτου.

Ο Παναθηναϊκός σε ένα ματς όπου είχε την πλήρη κυριαρχία από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό νίκησε με 4-0 εκτός έδρας τις Νέες Ατρομήτου για το πρωτάθλημα της Α Εθνικής γυναικών.

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν μάλλον τιμητικό για την ομάδα του Περιστερίου καθώς ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε πλήρως στο χορτάρι του γηπέδου της Χωράφας κάτι που αποτυπώθηκε πλήρως και από τη στατιστική απεικόνιση της αναμέτρησης με τις “Πράσινες” να έχουν συνολικά 25 τελικές φάσεις εκ των οποίων οι 15 στο τέρμα την ίδια στιγμή που τα αντίστοιχα νούμερα των γηπεδούχων ήταν μηδενικά.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Παναθηναϊκός ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα με την Νταρζάνου στο 35′ και το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο γήπεδο της Χωράφας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός και έκανε το 2-0 με τη Χάρις στο 57′ ενώ λίγα λεπτά αργότερα η Ντομόντ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το τελικό 4-0 έγραψε η Χαμαλίδου λίγο πριν από τη λήξη.

Παναθηναϊκός: Γιαννακούλη, Νταρζανου, Σιδηρά, Νεφρού, Μάια, Σιαφαρίκα, Κακαμπούκη, Ρόγκαν, Χαμαλίδου, Ντομόντ και Χάρις. Έπαιξαν και οι Κατωπόδη, Λόγου, Κανέλλου, Τσιρούλη και Κοκοτσάκη.

Την αναμέτρηση παρακολούθησαν από τις εξέδρες η αρχηγός του γυναικείου τμήματος μπάσκετ του Παναθηναϊκού Πηνελόπη Παυλοπούλου καθώς και η Διονυσία Αλεξανδρή και η Αριάνα Τσιτκόβιτς. Η “Πράσινη” εκπροσώπηση δεν σταμάτησε εκεί καθώς τον αγώνα είδε επίσης και ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος.

Σε δήλωση του στο www.pao1908.com ο κόουτς  Γιάννης Χαραλαμπίδης είπε: «Αρχικά ευχαριστώ τους εκπροσώπους των άλλων τμημάτων που μας τίμησαν με την παρουσία τους και αποδεικνύεται ότι ο Παναθηναϊκός είναι μια μεγάλη οικογένεια. Αγωνιστικά είχαμε σοβαρότητα σε ένα ακόμα ματς κόντρα σε έναν αντίπαλο που είναι δυνατός στην έδρα του και έχει μαζέψει αρκετούς βαθμούς. Παίξαμε για μεγάλα χρονικά διαστήματα το ποδόσφαιρο που θέλουμε και το μυαλό μας πλέον στρέφεται στο εκτός έδρας ματς με τον Αστέρα Τρίπολης».