Α’ Κατηγορία Γυναικών: Πρωταθλήτρια Ελλάδας η ομάδα του ΠΑΟΚ

Το Πρωτάθλημα Ελλάδας για τη σεζόν 2020-21 στο Ποδόσφαιρο Γυναικών κατέκτησε ο ΠΑΟΚ.

Το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας Γυναικών κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, καθώς νίκησε στον τελικό με 2-0 τις Άβαντες Χαλκίδας.

Ο «δικέφαλος του βορρά» κατέκτησε το 16ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και 7ο συνεχόμενο. Παράλληλα, θα συμμετάσχει στο UEFA Women’s Champions League της επόμενης περιόδου.

Η Μαρία Μήτκου και η Αναστασία Σπυριδωνίδου σκόρερ των πρωταθλητριών. Η Σπυριδωνίδου μάλιστα, αναδεικνύεται πρώτη σκόρερ με 22 τέρματα συνολικά.

Αυτός ήταν ο τέταρτος τίτλος πρωταθλήματος για τον προπονητή του ΠΑΟΚ, Πέριτσα Κρστιτς, ύστερα από εκείνους του 2006, του 2007 και του 2018.

Η ομάδα της Χαλκίδας από την άλλη, τερματίζει στην υψηλότερη θέση της ιστορίας της.

Οι δύο ομάδες τερμάτισαν στην πρώτη θέση των ομίλων τους. Ο ΠΑΟΚ έκανε το απόλυτο με 10 νίκες σε 10 παιχνίδια. Πέτυχε 69 τέρματα (καλύτερη επίθεση συνολικά) και δέχθηκε 2. Οι Άβαντες Χαλκίδας σε 10 αγώνες, κατέγραψαν 8 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα. Πέτυχαν 20 τέρματα και δέχθηκαν 8.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στον αγωνιστικό χώρο και με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο έφτασε στη νίκη.

Στο 7ο λεπτό η Μαρία Μήτκου με απευθείας εκτέλεση φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.

Και στο 86’ η Μαρία Πατερνά έβγαλε σέντρα από δεξιά, η Αναστασία Σπυριδωνίδου έκανε ανάποδο ψαλίδι από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Από τον αγώνα αποχώρησε τραυματίας η Κωνσταντίνα Στράντζαλη.

Άβαντες Χαλκίδας (Ντράγκαν Κνέζεβιτς):  Αλεξάκη, Νεοφύτου, Μελισσού, Αρκουλή, Λάππα, Τζαφέρη (90’+2’ Αργυρίου), Μπάδα (83’ Λόγου), Λάγιου, Ντζάνη, Παχάκη (76’ Μυρτολάρι), Χριστοφορίδη

ΠΑΟΚ (Πέριτσα Κρστιτς): Παπακωνσταντίνου, Σμιλίκοβιτς, Γκάτσου, Καραπέτσα, Μήτκου, Πατερνά, Στράντζαλη (73’ Δοϊρανλή), Κακαμπούκη, Πίτσιου (60’ Μπαξεβάνου), Πούλιου (84’ Βαρδαλή), Σπυριδωνίδου