A1 Γυναικών: Του διέλυσε το αήττητο

Ένας παθιασμένος, εξαιρετικός, μοναδικός και τεράστιος Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 62-61 στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος” της Λεωφόρου για τη 2η αγωνιστική της Α1 και έβαλε τέλος στο αήττητο σερί των Ερυθρολεύκων.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη κατέθεσαν στο παρκέ ψυχή, καρδιά και πάθος και με σύμμαχο την πολύ καλή τους άμυνα έφτασαν στην νίκη και στο πρώτο ροζ φύλλο για φέτος στο πρωτάθλημα.

Κορυφαία του αγώνα για τον Παναθηναϊκό ήταν η Λολίτα Λύμουρα η οποία τα έκανε όλα για την ομάδα της καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ,8 ασίστ και 2 κλεψίματα παίρνοντας από το χέρι τις συμπαίκτριές της όταν η μπάλα έκαιγε και τα χρονικά περιθώρια λιγόστευαν. Δίπλα στη Λύμουρα στάθηκε επάξια η Ρίντ που πέτυχε 22 πόντους και μερικά πολύ σημαντικά καλάθια. Από τον Ολυμπιακό η Κόστοβιτς είχε 16 πόντους, Σπυριδοπούλου  13  και η Νικολοπούλου 9.

Ο Παναθηναικός κέρδισε γιατί πολύ απλά ήταν καλύτερος σχεδόν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και γιατί έβγαλε ενέργεια κυρίως στην άμυνα όταν χρειάστηκε.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης το εκρηκτικό ξεκίνημα της ομάδας στην πρώτη περίοδο που έδωσε ώθηση και πίστη στα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννη και τα τελευταία λεπτά της 4ης περιόδου όταν έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να αντιδράσει με το τρίποντο της Δίελα που ισοφάρισε σε  59-59  στο 37ο λεπτό να αποδεικνύεται καθοριστικό για την νίκη.

Εύσημα αξίζουν και στην Ελένη Καπογιάννη και το τεχνικό επιτελείο της το οποίο είχε προετοιμάσει άψογα την αναμέτρηση έχοντας μελετήσει ενδελεχώς τον Ολυμπιακό και δεν τον άφησε να κάνει το παιχνίδι του.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και με σύμμαχο το πάθος του προηγήθηκε γρήγορα με 6-0 γεγονός που ανάγκασε τον Γιώργο Παντελάκη να καλέσει το πρώτο του ταιμ αουτ. Η υπεροχή όμως του «Τριφυλλιού» σε αυτό το διάστημα ήταν εμφανής με την άμυνα να τσακίζει κόκκαλα και το σκορ συνεχώς να αυξάνει φτάνοντας τη διαφορά στο +11(15-4).

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με δυο συνεχόμενα τρίποντα από τις Σπυριδοπούλου και Σταμάτη μείωσε σε 15-10 με τον Παναθηναϊκό όμως να απαντάει και με καλάθια από τις Ριντ, Κωτούλα και Καλαμπάκου να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +9(21-12).

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία του έξω από τη γραμμή του τριπόντου αλλά και την νευρικότητα του Παναθηναϊκού και κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά μέχρι και το -1(30-29 στο 15΄).

Από εκείνο το σημείο και μετά η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και με τον Ολυμπιακό να είναι εκείνος που πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 37-35.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται  για πρώτη φορά στο σκορ με +4(35-39). Η Λολίτα Λύμουρα όμως ήταν εκείνη που πήρε από το χέρι την ομάδα της και με συνεχόμενα καλάθια έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό(42-41). Μία ολιγωρία όμως του «τριφυλλιού» έδωσε την δυνατότητα στον Ολυμπιακό να «τρέξει» ένα σερί 7-0 και να πάρει και πάλι προβάδισμα στο σκορ με 48-42. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου η κατάσταση δεν άλλαξε καθώς ο Ολυμπιακός διατήρησε μέχρι το τέλος αυτή τη διαφορά παρά τις ηρωικές προσπάθειες της Λύμουρα(48-53 στο 30΄).

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναικός έβγαλε στο παρκέ όλο το πάθος και όλη την ενέργεια του και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με με 53-48 κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά με τη Ριντ σε 54-54 και εν συνεχεία με τη Δίελα με τρίποντο (59-59) σε μία κρίσιμη καμπή της αναμέτρησης, πριν η Καλαμπάκου με 1/2 βολές δώσει προβάδισμα με 60-59. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τον Παναθηναϊκό να στέκεται όρθιος και να φτάνει στην νίκη με 62-61 χάρις σε καλάθια από τις Ρίντ και Καλαμπάκου, με τον Ολυμπιακό να χάνει την τελευταία επίθεση με την Κόστοβιτς.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης φίλοι της ομάδας που είχαν μαζευτεί έξω από το γήπεδο αποθέωσαν τις νικήτριες με εκείνες να ανταποδίδουν.

Διαιτητές: Τσαρούχα-Κάρδαρης-Γιακείμη

Δεκάλεπτα: 21-12, 35-37, 48-53, 62-61

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 22(1), Τζόνσον , Χελιώτη , Μούλη 2, Λύμουρα 20(3), Καλαμπάκου 3, Κωτούλα 2, Δίελα 5(1), Χιούστον 8.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 4, Σταμάτη 5(1), Αλεξανδρή 4(1), Σπυριδοπούλου 13(2), Γρίσπου,  Νικολοπούλου 9(3), Κούκη ,  Ρέιμερ 4,  Κόστοβιτς 16, Παντέλη , Ντέιβις 6