Τρίποντο για την Σαουθάμπτον

Άξιζε την νίκη η Σαουθάμπτον κόντρα στην Έβερτον.

Για την 6η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, ο Σαουθάμπτον επικράτησε με 2-0 επί της Έβερτον στο «Στάδιο Σεντ Μέρι». Οι «άγιοι» έβαλαν στοπ στο σερί των «ζαχαρωτών».

Στο πρώτο μέρος οι «άγιοι» στέκονταν πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας, και δημιουργούσαν ευκαιρίες με μεγαλύτερη ευκολία. Από την άλλη η Έβερτον που ήταν σε ρηχά νερά, σε όλο το ημίχρονο κατέγραψε μόνο μια αξιόλογη φάση, αυτή του Γκίλφι Σίγκουρντσον στο 19’ που τράνταξε το δοκάρι.

Στο 27′ οι «Άγιοι» πήραν το προβάδισμα στο σκορ χάρη στο εξαιρετικό τελείωμα του Τζέιμς Γουόρντ-Πρόουζ . Στο35΄ο Άνταμς  διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του , και στα δυο γκολ κοινός παρονομαστής ήταν ο Ντάνι Ινγκς  που σέρβιρε την μπάλα στους σκόρερ. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε από το  VAR για οφσάιντ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν καλή διαχείριση και διαφύλαξαν με άνεση το αποτέλεσμα, τα «ζαχαρωτά»  από την πλευρά τους συνέχισαν την άσχημη εμφάνιση και έμειναν μάλιστα και με 10 παίκτες από το 72′ λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Ντιν.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Σαουθάμπτον: ΜακΚάρθι, Γουόκερ-Πίτερς, Μπέντναρεκ, Βέστεργκααρντ, Μπέρτραντ, Άρμστρονγκ (86′ Ντιαλό), Ρομέου, Γουόρντ-Πράουζ, Ρέντμοντ, Άνταμς (89′ Ενλουντουλού), Ινγκς

Έβερτον: Πίκφορντ, Γκόντφρι, Μίνα, Κιν, Ντιν, Ντουκουρέ (59′ Ντελφ), Άλαν, Σίγκουρντσον (59′ Γκόρντον), Χάμες Ροντρίγκες, Ιγουόμπι (46′ Μπερνάρντ), Κάλβερτ-Λιούιν