Α1 Γυναικών: Άνετα ο Παναθηναϊκός τον ΠΑΣ

Ακόμα μία νίκη στη φετινή του συγκομιδή πρόσθεσε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος” του ΠΑΣ Γιάννινα με 83-65 για την 6η αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για τον Παναθηναϊκό που βελτίωσε το ρεκόρ του και πλέον έχει 4-2 και συνεχίζει με θετικό πρόσημο την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα.

Απολύτως επιτυχημένο ήταν το ντεμπούτο στον πάγκο της ομάδας για την Ελένη Καπογιάννη που είδε τις παίκτριες της να βγάζουν  ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και να καταθέτουν στο παρκέ πάθος και ψυχή.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η δεύτερη περίοδος όταν ο Παναθηναϊκός “έτρεξε” αρχικά ένα σερί μετατρέποντας το εις βάρος του 22-23 στο 34-23 βάζοντας και τις βάσεις για την νίκη και το ροζ φύλλο. Από εκείνο το σημείο και μετά η ψαλίδα άνοιξε μέχρι και τους 20 πόντους, ενώ όταν ο ΠΑΣ προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας στους 9 πόντους ο Παναθηναϊκός είχε έτοιμες τις λύσεις και δεν επέτρεψε στο αξιόμαχο σύνολο του κόουτς Σιαμέτη να πιστέψει στην ολική ανατροπή.

Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό η Τάνσταλ με 18 πόντους και την ακολούθησε η Μακέι με 16. Πολύ καλή παρουσία με 14 πόντους είχε και η Ιωάννα Δίελα, ενώ Άσπα Καλαμπάκου και Μόργκαν Πούλινς είχαν από 13 πόντους.  Από πλευράς ΠΑΣ η Τακ είχε 19 πόντους και η Μοντγκόμερι 14.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ με τον ΠΑΣ να είναι καλύτερος στα σημεία και να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με 20-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός φάνηκε να αφυπνίζεται καθώς οι “πράσινες” με κινητήριο μοχλό την Τάνσταλ “έτρεξαν” ένα σερί 12-0 και προηγήθηκαν 34-23, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε μέχρι και τους +20(46-26) πριν ο ΠΑΣ μειώσει στο 48-33 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ πίεσε στην άμυνα και κατάφερε να μειώσει στους 9 πόντους(54-45) χωρίς όμως η αντεπίθεση του να έχει συνέχεια καθώς ο Παναθηναϊκός με καλάθια της Δίελα και της Πούλινς πήγε και πάει τη διαφορά σε διψήφια νούμερα(59-48 στο 30΄).

Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί τη διαφορά και μάλιστα να την αυξάνει κιόλας δίνοντας έτσι την δυνατότητα στο τεχνικό επιτελείο της ομάδας να ρίξει στο παρκέ τις νεαρές Πρίφτη και Κούκη με τη δεύτερη μάλιστα να χρίζεται και σκόρερ. Τελικά η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 83-65 και να φτάνει στην 4η του νίκη στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 83-65
Διαιτητές: Κοντίλης-Φάκαρος-Ρίζος
Δεκάλεπτα: 19-20, 48-33, 59-48, 83-65
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Μούλη, Πούλινς 13, Καλαμπάκου 13(3), Καρακασίδου 7(1), Πολίτη, Δίελα 14(2), Μακέι 16(3), Κούκη 2, Πρίφτη, Τάνστουλ 18.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου, Μοντγκόμερι 14(1), Χούλη, Κατσαμούρη 2, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου 1, Τζήμου 10(1), Κάλχουν 6, Χρηστάκη, Ντάλα 13(1), Κανέλλου, Τακ 19.