Εύκολα η Ρόμα, στις καθυστερήσεις η νίκη για την Λάτσιο

Γκέλα για την Φιορεντίνα στην έδρα της Βερόνα, όπου και ηττήθηκε με 1-0. Την νίκη πήρε η Ρόμα κόντρα στην Μπρέσια στο Ολίμπικο με 3-0, ενώ η Λάτσιο έφυγε με γκολ του Καϊσέδο στο 90+1′ από την έδρα της Σασουόλο, για την 13η αγωνιστική της Σέριε Α.

Μπολόνια – Πάρμα 2-2

Σε ένα γεμάτο ματς, από γκολ και θέαμα, Μπολόνια και Πάρμα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2. Η Μπολόνια είναι στην 15η θέση με 13 βαθμούς, ενώ η Πάρμα στην 8η με 18 βαθμούς.
Το σκορ άνοιξε ο Κουλουσέφσκι με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή στο 17′. Οι γηπεδούχοι λίγο πριν την ανάπαυλα, βρήκαν την ισοφάριση με τον Παλάσιο στο 40′, με ωραία κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ορσολίνι, να κάνει το 1-1.
Στο δεύτερο μέρος, η Πάρμα ξαναπήρε το προβάδισμα στο σκορ με τον Ιακοπόνι στο 71′. Ωστόσο, η Μπολόνια κατάφερε να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο Τζεμαϊλί με ένα άπιαστο δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Σέπε και έκανε το τελικό 2-2.

Βερόνα – Φιορεντίνα 1-0

Μετά την ταπεινωτική ήττα στο Κάλιαρι, η Φιορεντίνα ηττήθηκε και στην έδρα της Βερόνα με .
Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην βαθμολογία την Φιορεντίνα και βρίσκονται στην 9η θέση με 18 βαθμούς, δύο περισσότερους από την ομάδα της Φλωρεντίας.
Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, πέτυχε ο Ντι Κάρμινε με σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση στο 66′.

Ρόμα – Μπρέσια 3-0

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Ρόμα για να καθαρίσει το παιχνίδι με την Μπρέσια. Οι Ρωμαίοι νίκησαν με 3-0 και ανέβηκαν έστω και προσωρινά στην 4η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς. Η Μπρέσια παραμένει τελευταία με 7 βαθμούς.
Ο Σμόουλινγκ άνοιξε το σκορ στο 49′ με κεφαλιά. Στο 57′ ο Μαντσίνι έκανε το 2-0, ενώ δεν έλειψε από την λίστα των σκόρερ και ο Έντιν Τζέκο, που σκόραρε στο 66′ για το τελικό 3-0.

Σασουόλο – Λάτσιο 1-2

Η Λάτσιο πήρε τελικά το τρίποντο, στην έδρα της Σασουόλο με 1-2, με γκολ στις καθυστερήσεις. Παραμένοντας έτσι σταθερά στην 3η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμού, ενώ η Σασουόλο βρίσκεται 14η με 13 βαθμούς.
Ο Ιμόμπιλε άνοιξε το σκορ για τους Λατσιάλοι στο 34′. Η Σασουόλο απάντησε με κεφαλιά του Καπούτο στο 45′.
Το γκολ της νίκης για την Λάτσιο πέτυχε ο Καϊσέδο με σουτ μέσα από την περιοχή στο 90+1′, διαμορφώνοντας το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.