Α1 Γυναικών: Άνετα ο Παναθηναϊκός

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο κλειστό της Λεωφόρου της Νίκης Λευκάδας με 70-55 για την 4η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Αυτή ήταν η 2η συνεχόμενη νίκη για τις κόπελες του Γιώργου Καντζιλιέρη που πλέον έχουν ρεκορ 2-2 και δείχνουν ότι αρχίζουν να αφήνουν πίσω τους το κακό ξεκίνημα.

Ο Παναθηναϊκός αν και ξεκίνησε νευρικά στην αναμέτρηση δεν δυσκολεύτηκε όταν βρήκε αγωνιστικό ρυθμό να επιβάλει το παιχνίδι του και να πάρει εν τέλει το ρόζ φύλλο αγώνα.

Σημείο κλειδί η τρίτη  περίοδος όταν οι “πράσινες” έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ και σε άμυνα και στην επίθεση και κατάφεραν να μετατρέψουν το 31-25 του ημιχρόνου στο 52-33 που έγραφε το φωτεινό ταμπλώ του γηπέδου στο τέλος του δεκαλέπτου.

Κορυφαία από πλευράς Παναθηναϊκού ήταν η Μακέι με 20 πόντους με τη Μούλη να ακολουθεί με 18, ενώ η Πούλινς είχε 11, τέλος πολύ καλή παρουσία είχε και η Πολίτη με κρίσιμα καλάθια τη στιγμή που η ομάδα έβρισκε αγωνιστικό ρυθμό.

Από την Νίκη Λευκάδας πρώτη σκόρερ ήταν η Μπεσάρντ με 22 και την ακολούθησε η Αντομάνκο με 11.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νευρικά και άστοχα στην αναμέτρηση γεγονός που εκμεταλεύτηκε η Νίκη Λευκάδας η οποία χάρις σε καλάθια της Μπεσάρντ προηγήθηκε με 13-11 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος της Ραφαέλας Πολίτη στο παρκέ σε συνδυασμό με την άνοδο της Ρούλας Μούλη λειτούργησαν θετικά για το “τριφύλλι” καθώς ο Παναθηναϊκός άρχισε να βρίσκει ρυθμό και αγωνιστικά πατήματα. Μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με +10(31-21 με βολές της Δίελα). Η Νίκη σε εκείνο το σημείο “έτρεξε”‘ενα μίνι σερί 0-4 για το 31-25 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος είχε την υπογραφή της Πούλινς καθώς η φόργουορντ του Παναθηναϊκού έβαλε την επιθετική της υπογραφή στο ξέσπασμα της ομάδας και το 14-0 που “έτρεξε” για το 48-30 του 27ου λεπτού. Τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να έχει πάρει διαφορά 19 πόντων(52-33).

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και +20(55-35) στο ξεκίνημα βάζοντας τέλος στην υπόθεση νίκη. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Λευκάδας ήταν με συνεχόμενα καλάθια της Μπεσάρντ ήταν να μειώσει στους 15 πόντους τη διαφορά της ήττας της(70-55).

Παναθηναϊκός – Νίκη Λευκάδας 70-55
Διαιτητές: Διαμαντής, Ρίζος, Φάκαρος
Δεκάλεπτα: 11-13, 31-25, 52-33, 70-55
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Μαυράκη, Κοιλιά, Μούλη 18, Πούλινς 11, Καρακασίδου 8, Πολίτη 6, Δίελα 7, Μακέι 20(2), Κούκη, Πρίφτη.
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Πανούση, Πολυμένη 9(1), Παπαμιχαήλ, Πέτροβα, Μπεσάρντ 22(2), Αντομάκο 11(1), Τσέσλεκ 5.