Κόλλησε στην ισοπαλία ο Παναιτωλικός

Για την 9η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 με τον  Αστέρα Τρίπολης στο Αγρίνιο.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός μπήκε δυναμικά απειλώντας πρώτος με το πλασέ του Ντάλσιο στο 3’, αλλά ο Τασουλής έσωσε την ομάδα του. Ο Αστέρας απάντησε στο 5’ με τον  Φερνάντες χωρίς αποτέλεσμα.

Με την συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτών ο Παναιτωλικός, κυκλοφορούσε την μπάλα και είχε κλείσει στα καρέ τους, τους «Αρκάδες» που δεν είχαν τον τρόπο να φτάσουν στην περιοχή του Γιαννακόπουλου.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Αγρινιώτες πίεζαν τους φιλοξενούμενους, στο 17’ ο Μπαΐροβιτς προειδοποίησε τον Παπαδόπουλο οποίος έδιωξε

Ένα λεπτό αργότερα ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με δράστη τον Μαρσιάλ,  με τον Γάλλο να πιάνει την κεφαλιά έπειτα από κόρνερ .

Προς το φινάλε του αγώνα ο Παναιτωλικός διαχειριζόταν το αποτέλεσμα, με τον Αστέρα να είναι σε ρηχά νερά καθως δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Το 39’ ήταν το λεπτό που σημάδεψε τον αγώνα καθως κόντρα στην ροή του ματς ο Καπίγια απείλησε με επικίνδυνο πλασέ το οποίο ήταν άστοχο, αλλά ο Μαρσιαλ  έκοψε τον Ισπανό απρόσεκτα με αποτέλεσμα το VAR δείξει την άσπρη βούλα. Την έσχατη των ποινών ανέλαβε εύστοχα ο Μπαράλες στο 44’, Μετά το γκολ ο Μπαΐροβιτς προσπάθησε να κάνει το 2-1 όμως κόπηκε από την άμυνα του Αστέρα.

Στις Καθυστερήσεις ο Ντάλσιο απείλησε εκ’ νέου τον Παπαδόπουλο ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ ανέλαβε ο Λουσέρο ο οποίος επιχείρησε αιφνιδιάσει τον  Παπαδόπουλος, όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν σε ετοιμότητα. Τα 1-1 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μάκη Χάβου μπήκε δυναμικά απειλώντας με φάουλ του Ντάλσιο, η μπάλα όμως η πέρασε άουτ. Στην συνέχεια του αγώνα ο “τίτορμος”  έψαχνε για το γκολ χωρίς να κάνει τίποτα ουσιαστικό παρόλο που είχε την μπάλα στην κατοχή του.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ρυθμός έπεφτε με αποτέλεσμα το 1-1 να παραμείνει μέχρι το τέλος .

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός : Γιανακόπουλος, Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο, Ταχάρ (67′ Τσιγγάρας), Σιέντσεντ, Μιμίτο (76′ Ντουάρτε), Ντάλσιο, Ντίαζ, Μπαΐροβιτς (60′ Αριγίμπι).

Αστέρας  Τρίπολης : Παπαδόπουλος, Βλάχος, Ματρικάρντι, Τασουλής, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ριέρα (72′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μαρκ Φερνάντεθ (90’+1′ Σίτο), Καπίγια, Μπαράλες (82′ Χαουρέγκι).