Α1 Γυναικών: Άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού από το Μοσχάτο

Νίκη του Ολυμπιακού εκτός έδρας επί της Ελευθερίας Μοσχάτου.

Μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα, για την ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού! Οι «ερυθρόλευκες» πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 49-73 της Ελευθερίας στο Μοσχάτο, για την 20ή αγωνιστική της Α1, σε ένα ματς που αγωνίστηκαν χωρίς τις Χριστινάκη και Αναστασοπούλου. Οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα «έπιασαν» υψηλή απόδοση από το ξεκίνημα, πήραν μεγάλες διαφορές στο σκορ (ακόμα και +33, 31-64) και με κορυφαία την Βίτολα, με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, έφυγαν με το «διπλό» από την έδρα της Ελευθερίας Μοσχάτου, παραμένοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος, κρατώντας το πλεονέκτημα έδρας, ενόψει των επερχόμενων πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από την πρώτη περίοδο, στην οποία προηγήθηκε με 18-8, με καλάθι της Βίτολα (3:50). Το ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο τα κορίτσια του Ολυμπιακού δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες και ξέφυγαν με +17 (21-38), με λέι απ της Τόμπιν (0:29). Με τις «ερυθρόλευκες» να «κλείνουν» την τρίτη περίοδο με +30 (29-59) προβάδισμα, μετά από ωραίο καλάθι της Σπυριδοπούλου, στο 0:35. Ανάλογη η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι πρωταθλήτριες Ελλάδας προηγήθηκαν με +33 (31-64), με νέο τζαμπ σουτ της Σπυριδοπούλου (7:52), ενώ η νεαρή Κυριακούδη «έγραψε» το 73-44, στο 1:09. Στη συνέχεια, η Ελευθερία Μοσχάτου μείωσε λίγο τη διαφορά, διαμορφώνοντας το τελικό 73-49.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 21-38, 29-59, 49-73

Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Σπόλιαρ 11(2), Νάτσκου 5(1), Αλιφραγκή 2, Κινγκ 3, Λέρη 20(4), Ταμπάκου 2, Σπαθάρου 6(1)

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Κυριακούδη 2, Σπυριδοπούλου 13, Σύρρα 6, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 2, Καρλάφτη 11(3), Δίελα, Βίτολα 19(1), Κολλάτου 12(1), Τόμπιν 8