Α1 Γυναικών: Άνετος και ωραίος

Περίπατο έκανε ο Παναθηναϊκός και παρέμεινε στην κορυφή της Α1.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα στη Λεωφόρο με 79-51 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου για την 8η αγωνιστική της Α1 γυναικών και συνεχίζει από την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «πράσινες» ήταν ανώτερες καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έβγαλαν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και χωρίς να πιεστούν έφτασαν άνετα και εύκολα στο 7ο φετινό ροζ φύλλο αγώνα.

Σημείο κλειδί για την νίκη της ομάδας ήταν η πρώτη περίοδος όταν και ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με το επιβλητικό 24-8. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη δεν απειλήθηκαν καθόλου με την Ελληνίδα προπονήτρια να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες της ομάδας.

Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό, που αγωνίστηκε χωρίς την Ρίντ την οποία ξεκούρασε η Ελένη Καπογιάννη, ήταν η Μόργκαν με 27 πόντους, με την αρχηγό Ρούλα Μούλη να σημείωνει 15 και την Λεουτσάνκα 12.

Από τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου η Μιχάλκο είχε 12 και η Καρακασίδου 11 πόντους αντίστοιχα.

Επόμενος αντίπαλος για τον Παναθηναϊκό είναι ο ΟΑ Χανίων σε μία κομβική για την εξέλιξη του πρωταθλήματος αναμέτρηση.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Τεφτίκης-Κούλης Χ.-Καλογριάς και τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 24-8, 43-21, 59-31, 79-51
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Μόργκαν 27(3), Χελιώτη 2, Μούλη 15, Λύμουρα, Καλαμπάκου 7(1), Δίελα, Κωτούλα 6(1), Φεράκη, Ζιάκα 2, Σκουμπάκη 8, Λεουτσάνκα 12.
Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Νάκου, Τζανετάτου 3, Καρακασίδου 11, Γεροστεργίου 9(3), Μιχάλκο 12, Τσίκα 3(1), Τσανακλίεβα 4, Γκριτζά 9.