Ερυθρός Αστέρας- Παρτιζάν: «Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι της Σερβίας

«Κλειδώνει» το πρωτάθλημα στη Σερβία ο Ερυθρός Αστέρας, μετά και τη νίκη επί της Παρτιζάν στο Μαρακανά

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 1-0 της Παρτιζάν στο Μαρακανά στο 164ο μεταξύ τους ντέρμπι, για την 30η αγωνιστική του σέρβικου πρωταθλήματος.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα, αύξησαν κι άλλο τη διαφορά (86β) από τη δεύτερη Παρτιζάν (74β).

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεζαν για το γκολ, αλλά η ομάδα του Στάνκοβιτς άντεξε στην πίεση της Παρτιζάν που ήταν πιο επικίνδυνη, αλλά το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0.

Στο δεύτερο μέρος και κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 58ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ίβανιτς πήρε την κεφαλιά, νικώντας τον Στόικοβιτς και έκανε το 1-0.

Το γκολ σόκαρε την Παρτιζάν που στη συνέχεια έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της και υπέπεσε σε πολλά λάθη. Ο Σουμά ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης και μάλιστα στο 89′ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσια.Το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τον Ερυθρό Αστέρα να φτάνει πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ερυθρός Αστέρας (Στάνκοβιτς, 4-2-3-1) : Borjan, Gajic, Degenek, Milunovic, Rodic, Sanogo, Petrovic (46′ Kanga), Nikolić (46. Falčineli, 88. Pavkov), Ivanić, Katai (74. Srnić), Ben

Παρτιζάν (Στανόγεβιτς, 4-2-3-1): Stojković, Miljković, S. Marković, Vujačić, Obradović, Šćekić, Zdjelar (70′ Jojić), Asano, Natcho (59′ Suma), Jović (46′ L. Markovic), Hollender (88. Stevanovic)