Α1 Γυναικών μπάσκετ: Εύκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου

Ακόμα μια άνετη και εύκολη νίκη πρόσθεσε στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών του μπάσκετ ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος” της Ελευθερίας Μοσχάτου με 79-48 για την 20η αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ και πρόσθεσε ακόμα ένα εύκολο και άνετο ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα.

Αυτή ήταν η 19η νίκη για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη η οποία ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση βγάζοντας ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση γεγονός που έδωσε την ευκαιρία και τη δυνατότητα στην Ελένη Καπογιάννη να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες της ξεκουράζοντας παράλληλα όσες είχαν υποχρεώσεις με την Εθνική ομάδα.

Η Αρίκα Κάρτερ με 17 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες με τη Χριστινάκη να ακολουθεί με 12.

Οι «πράσινες» από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους και φόρτωσαν με καλάθια την Ελευθερία ενώ παράλληλα πήγαν πολύ καλά αμυντικά κάτι που μαρτυρά το 22-10 της πρώτης περιόδου.

Περίπου ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει τη διαφορά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει  με 40-22.

Στην Τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» συνέχισε να σκοράρει ενώ παρότι προσπάθησε η ομάδα του Μοσχάτου να βγάλει μια αντίδραση επιθετικά η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 62-37.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το τελικό 79-48 μιλάει από μόνο του.

Παναθηναϊκός – Ελευθερία Μοσχάτου 79-48

Διαιτητές: Καραβίτης – Φραγκούλη – Λαζόγκα.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-22, 62-37, 79-48

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 10, Ζιάκα 2, Κωτούλα 7(1), Παυλοπούλου 8, Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή 9(2), Παλάσκα, Χριστινάκη 12(2), Κάρτερ 17(4), Θεοδωρομανωλάκη 2, Χαιριστανίδου 10.

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Καλογουέι 6, Στούπα 6, Καρακασίδου 5 (1), Νάτσκου 6 (1), Σταμάτη 5(1), Παπαποστόλου 3(1), Ντιόπ 2, Μπρούερ 13, Ταμπάκου 2.

Σε δήλωση της στο www.pao1908.com η Ελένη Καπογιάννη ανέφερε «Για εμάς το σημερινό ματς ήταν ένα μεγάλο στοίχημα καθώς θέλαμε να εμφανιστούμε δυναμικά μετά τη διακοπή.

Μας έλειπαν πέντε παίκτριες που ήταν με την Εθνική ομάδα και σίγουρα αυτό δεν ήταν εύκολο αφού οι προπονήσεις μας γίνονταν με πολλές και σημαντικές απουσίες.’

Παρόλα αυτά ανταπεξήλθαμε και φάνηκε ότι συνεχίζουμε έτσι όπως ήμασταν πριν την διακοπή και στο μυαλό μας πλέον είναι το ματς με τον Πρωτέα Βούλας την ερχόμενη εβδομάδα»