A1 Γυναικών μπάσκετ: Παρέμεινε ο Εύνικος στην Α1

Την παραμονή του στην Α1 γυναικών πανηγύρισε, μετά την νίκη του επί του Παναθλητικού η ομάδα του Εύνικου.

Ο Εύνικος νίκησε στον τελικό της παραμονής τον Παναθλητικό με 66-57, έκανε το 3-2 στη σειρά των play-out και μαζί με το ροζ φύλλο αγώνα τσέκαρε και την παρουσία του και του χρόνου στα μεγάλα σαλόνια της Α1 γυναικών.

Η αναμέτρηση στο κλειστό της Ζωφριάς ήταν ντέρμπι μέχρι και το 30ο λεπτό με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να ξεφύγει.

Στην 4η και τελευταία κρίσιμη περίοδο όμως οι γηπεδούχες έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα καθώς δεν επέτρεψαν στον Παναθλητικό να σκοράρει για 3,5 λεπτά φτάνοντας ενώ παράλληλα στην επίθεση έβρισκαν τρόπους να σκοράρουν και έφτασαν τελικά στην πολύ μεγάλη νίκη-παραμονή στην κατηγορία.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Βελτίστα ήταν η Πολυμένη με 15 πόντους με 3 πολύ κρίσιμα τρίποντα με τις Βιντσιλαίου με 11 και τις Μίλιτσα και Τζόουνς με 10 να την ακολουθούν. Από την ομάδα του Παναθλητικού, που έφτασε στην πηγή της παραμονής αλλά δεν ήπιε νερό, η Τόμπκινς είχε 27 πόντους.

Διαιτητές: Λιότσιος-Νάστος-Κατσαπρακάκης

Δεκάλεπτα: 21-14, 33-35, 51-49, 66-57

Εύνικος (Βελτσίστας): Εμμανουηλίδου 8(2), Πολυμένη 15(3), Ζουρνή 2, Κεσσέ, Βιντσιλαίου 11(1), Μίλιτσα 10(2), Κάμπελ 6, Τζόουνς 10, Ναυροζίδου 4, Μίχου.

Παναθλητικός (Γκούμας): Τόμπκινς 27, Μπαξεβάνου 8(2), Τράντα, Γουίνγκειτ 3(1), Γουίλιαμς 9, Σταματάκη 8, Χωλοπούλου