Α1 Γυναικών μπάσκετ: Πάθος και άμυνα κατάπιαν τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό στο μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών του μπάσκετ και πήρε ψυχολογικό προβάδισμα εν όψει συνέχειας.

Ο Παναθηναϊκός μέσα σε ένα φλεγόμενο κλειστό γυμναστήριο “Π. Γιαννακόπουλος” νίκησε για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών του μπάσκετ τον Ολυμπιακό με 56-55 και πήρε ψυχολογικό αλλά και βαθμολογικό προβάδισμα εν όψει συνέχειας.

Με την νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός έκανε το 6/6 και βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας με τον Ολυμπιακό να κάνει την πρώτη του ήττα και να βρίσκεται πλέον στη δεύτερη θέση.

Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης όταν αρχικά η Σταμολάμπρου με τρίποντο έκανε σε κομβικό σημείο το 54-53 και στη συνέχεια και στην τελευταία επίθεση για το “τριφύλλι” η Τζοούνς με λέι απ αφου πρώτα άλλαξε χέρι στον αέρα και άδειασε την προσωπική της αντίπαλο υπέγραψε την νίκη της ομάδας της.

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός και με εξαίρεση την πρώτη περίοδο σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια ήταν πίσω στο σκορ και κυνηγούσε τον Ολυμπιακό που, χωρίς ούτε και αυτός να ήταν καλός, έδειχνε ικανός να αποδράσει με την νίκη.

Οι παίκτριες της Καπογιάννη χρειάστηκε στην τελευταία περίοδο να βγάλουν πάθος και ενέργεια στην άμυνα και κατάφεραν μέσω της αμυντικής τους προσήλωσης και σε συνδυασμό με κρίσιμα καλάθια από της Τζοούνς αλλά και της Τσιτβοβιτς να ροκανίσουν τη διαφορά και να καταφέρουν στο τέλος να πάρουν την νίκη και τους δύο βαθμούς.

Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Τζόουνς (18 π.), double double πέτυχε η Ρέιντζ (12π., 11ριμπ.), η Παυλοπούλου είχε 9 ασίστ και η Σταμολάμπρου με καθοριστικό τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στο τριφύλλι (54-53) σε κρίσιμο σημείο.

Από τον Ολυμπιακό που έφτασε μια επίθεση από την νίκη Νικολοπούλου, Βίτολα και Χριστινάκη είχαν από δέκα πόντους.

Ο κόσμος της ομάδας έδωσε βροντερό παρόν και ήταν και πάλι ο έκτος παίκτης του Παναθηναϊκού δημιουργώντας μια καυτή ατμόσφαιρα που έδωσε την απαιτούμενη δύναμη στις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη για να φτάσουν στην νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησαν καλά οι «πράσινες» και προηγήθηκαν με 7-0 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (10-10) στο 6ο λεπτό. Με συνεχόμενους πόντους της Τζόουνς η περίοδος έληξε 16-10.

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις φιλοξενούμενες να βρίσκουν λύσεις επιθετικά και να περνούν μπροστά στο σκορ (21-22) για πρώτη φορά στον αγώνα στο 14ο λεπτό. Με εύστοχο τρίποντο της Θεοδωρομανωλάκη ο ΠΑΟ έφερε το ματς στα ίσια (24-24) λίγο αργότερα, αλλά βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 27-33.

Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα με την επιστροφή στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενες διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο καλάθι με τη Τσβίτκοβιτς (38-40) αλλά το δεκάλεπτο έληξε 40-45 υπέρ του Ολυμπιακού.

Οι αθλήτριες της Καπογιάννη μπήκαν αποφασισμένες να παλέψουν, ισοφαρίζοντας με τη Τζόουνς σε 46-46 στο 35ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενες πήραν ξανά προβάδισμα (49-51) αλλά το «τριφύλλι» έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια (51-51) με τη Ρέιντζ. Ο Ολυμπιακός με τη Γουίλιαμς πήρε και πάλι το προβάδισμα με 54-53 σε μια φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων

Ο Παναθηναϊκός απάντησε  άμεσα με ένα τρίποντο της Σταμολάμπρου και μπήκε σε θέση οδηγού (54-53). Ο Ολυμπιακός στην επόμενη φάση έκανε το  54-55, όμως η Τζόουνς με μια εξαιρετική ατομική ενέργεια σκόραρε τον 18o πόντο της για το τελικό 56-55. Στη συνέχεια και στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού η “πράσινη” άμυνα ήταν εκεί και δεν επέτρεψε στις “Ερυθρόλευκες” να ολοκληρώσουν την προσπάθεια τους.

Διαιτητές: Τσολάκος-Τζιοπάνος-Κωνσταντινίδου

Δεκάλεπτα: 16-10, 27-33, 40-45, 56-55

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):  Σταμολάμπρου 9(2), Κωτούλα, Παυλοπούλου, Τσβίτκοβιτς  10(2), Σωτηρίου 2,  Αλεξανδρή 2, Τζόουνς 18(1),  Ρέιντζ 12, Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Χαιριστανίδου .

Ολυμπιακός (Νίκλας): Μόρισον 6, Ουίλιαμς 12(1), Σπυριδοπούλου 6(2), Νικολοπούλου 10(2), Καρλάφτη 1, Δίελα , Βίτολα 10(2), Χριστινάκη 10(1) Κολλάτου.

Σε δήλωση της στο επίσημο σαίτ του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού  η Ελένη Καπογιάννη ανέφερε: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στις παίκτριες μου που πήραν αυτό το σημαντικό ματς. Ο αγώνας ήταν νευρικός στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Από την πλευρά μας είχαμε αδικαιολογήτως τόσο άγχος όμως παρόλα αυτά καταφέραμε και γυρίσαμε την εις βάρος μας κατάσταση. Αυτή η νίκη δίνει απλά ένα ψυχολογικό και βαθμολογικό προβάδισμα, αλλά μέχρι εκεί. Τέλος δεν έχω λόγια για ακόμα μια φορά να αναφερθώ στον κόσμο μας που ήταν για μια ακόμα φορά υποδειγματικός. Η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική και θέλω να τους ευχαριστήσω για ακόμα μια φορά και ξέρω ότι θα είναι μαζί μας και στη συνέχεια».