Α1 Γυναικών: Έφτασε τις 100 νίκες ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα

Δύο μέρες μετά το παιχνίδι με την Βαλένθια στην Ισπανία, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Κρόνου Αγίου Δημητρίου με σκορ 104-46 για την 3η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Ο Θρύλος έτσι έφτασε τις 100 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα Γυναικών και τις 117 σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις. Οι «ερυθρόλευκες» δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα, είχαν από την αρχή του παιχνιδιού το προβάδισμα και σιγά σιγά «έχτιζαν» την διαφορά απέναντι στην ομάδα του Αγίου Δημητρίου. Στην αναμέτρηση με τον Κρόνο αγωνίστηκε και η Άννα Σπυριδοπούλου, η οποία ξεπέρασε τον τραυματισμό της και τέθηκε στην διάθεση του Γιώργου Παντελάκη. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Εβίνα Σταμάτη με 16 πόντους ενώ την ακολούθησε η Τζάκι Γέμελος με 14. Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στην αναμέτρηση με την  VBW CEKK Cegled την Τετάρτη (30/10, 18:30) για την 3η αγωνιστική του Eurocup.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τις Σταμολάμπρου, Τόμας, Γέμελος, Σωτηρίου και Γκρέιβς, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται με 7-6 έπειτα από τρίποντο της Σωτηρίου. Η Γκρέιβς μετά από επιθετικό ριμπάουντ και η Γέμελος με δύο τρίποντα έφεραν το ματς στο 15-8. Ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ από την Σωτηρίου έδωσε αέρα 10 πόντων στον Ολυμπιακό (18-8), με τον Κρόνο να απαντάει με ένα δικό του σερί και το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 20-14. Με την επιστροφή στο παρκέ η Σταμάτη πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 27-16, με την αρχηγό του Θρύλου να «εκτελεί» από τα 6,75μ και στην επόμενη φάση για το +14. Οι γηπεδούχες κυριαρχούσαν στο παρκέ, η Γκρέιβς κατέβασε ένα ακόμα επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε για το 34-20, με την Σταμάτη και πάλι να φέρνει την διαφορά στους 16 (36-20). Η άμυνα λειτούργησε καλά στη συνέχεια και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάει το σκορ στο 40-20, με την αρχηγό να εκτελεί και πάλι από τα 6,75μ για το 43-23. Το ημίχρονο έληξε στο 50-28 με τρίποντο της Σταμολάμπρου στην τελευταία επίθεση των «ερυθρόλευκων».

Ο Ολυμπιακός δεν δέχθηκε καλάθι στα τρία πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και σιγά σιγά ανέβασε κι άλλο την διαφορά. Το τρίποντο της Κοσμά έστειλε το ματς στο 59-30 και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο η Τόμας προσέφερε προβάδισμα 32 πόντων στον Θρύλο. Η Αμερικανίδα γκαρντ έκανε και το 65-30, με τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας να δίνουν παράσταση σε αυτό το διάστημα, κλέβοντας μπάλες και φτάνοντας το ματς στο 73-33. Η Νικολοπούλου και η Κοσμά πέτυχαν από ένα τρίποντο για να κλείσει η περίοδο στο 82-38. Ο Θρύλος δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, η Σταμολάμπρου με την Παυλοπούλου πέτυχαν τους επόμενους πόντους με το ματς να φτάνει στο 91-43. Η Γκρέιβς πρόσθεσε πόντους από το «ζωγραφιστό», η Γέμελος και η Σταμολάμπρου σκόραραν από την πλευρά τους για να πετύχει το 101-46 η Παυλοπούλου με λέι απ, με το 104-46 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 50-28, 82-38, 104-46

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 12 (4/4 τρ., 3 ασ.), Σταμάτη 16 (4/7 τρ.), Αυτζή, Παυλοπούλου 6 (2/3 διπ., 4 ασ.), Νικολοπούλου 7 (1/3 τρ. 5 ριμπ.), Σωτηρίου 8 (2/4 δίπ.), Γκρέιβς 7 (11 ρίμπ.), Γέμελος 14 (4/8 τρ., 6 ασ.), Γιουρτσένκοβα 9 (2/3 δίπ., 9 ρίμ.), Κοσμά 13 (3/3 τρ., 7 ρίμπ.), Σταμολάμπρου 12 (3/3 δίπ., 4 ασ.), Σπυριδοπούλου.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ρουμπελάκης): Τζανετάτου 2, Μποσγανά 9, Τσαγκαροπούλου, Τσιάδη 7, Κασάπογλου 9 (1), Τσιχλάκη, Τζανέτου 2, Γρηγοροπούλου 1, Γασπαράτου 3 (1), Κάμπελ 11, Ροντινέλι 2, Τσούχλη.

Πηγή: olympiacossfp.gr