Στην κορυφή της βαθμολογίας Μπάγερν Μονάχου και Φράιμπουργκ

Στις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας βρίσκονται Μπάγερν Μονάχου και Φράιμπουργκ μετά της νίκες τους στην 9η αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Οι Βαυαροί επικράτησαν με 2-1 της Ουνιόν Βερολίνου στο «Αλιάντς Αρίνα» χάρη στα δύο γκολ των Παβάρ και Λεβαντόφσκι, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 86’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παλτέρ.

Η Φράιμπουργκ επικράτησε της Λειψίας με 2-1 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με σκόρερ τους Χούφλερ και Πέτερσεν στις καθυστερήσεις. Από την άλλη η Λειψία κατάφερε να μειώσει με τον Κλόστερμαν χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Νικήτρια αναδείχθηκε και η Χοφενχάιμ κόντρα στην Χέρτα Βερολίνου στην εκτός έδρας νίκη της με 3-2. Ο Λοκέντια άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Κράμαριτς και ο Χιούμπνερ διαμόρφωσαν το 2-3. Για τους γηπεδούχους τα δύο γκολ πέτυχαν οι Λουκεμπάκιο και Καλού.

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν η Σάλκε με την Ντόρτμουντ, ενώ τρεις βαθμούς στην βαθμολογία, πήρε και η Πάντερμπορν κοντρα στην Φορτούνα Ντίσελντορφ .