Α1 Γυναικών: Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναικος

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος” με 60-49 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου για την 10η αγωνιστική της Α1 γυναικών και επέστρεψε στις νίκες και στις θετικές εμφανίσεις.

Με την νίκη αυτή οι “πράσινες’ ανέβηκαν στο 7-3 και παραμένουν στην 4η θέση της βαθμολογίας σε αντίθεση με τη Δάφνη η οποία υποχώρησε στο 4-6 και βρίσκεται πλέον στην 8η θέση.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια στην άμυνα ενώ ήταν αποτελεσματικός και στην επίθεση γεγονός που ικανοποίησε πλήρως την Ελένη Καπογιάννη η οποία έριξε στο παρκέ σχεδόν όλες τις παίκτριες που είχε στο ρόστερ της.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια και πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Ρίντ η οποία ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους και σχεδόν άψογα στατιστικά(3/3 βολές, 10/14 δίποντα, 10 ριμπάουντ,6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και συνολικό ranking 33).Διπλά στη Ρίντ η Τάνσταλ που πέτυχε 22 πόντους και μάζεψε και 13 ριμπάουντ.

Από τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου η Λάγκ είχε 18 πόντους. Στα μελανά σημεία της αναμέτρησης ο τραυματισμός της Γκριτζά με την παίκτρια της Δάφνης να αποχωρεί υποβασταζόμενη  από το παρκέ.

O Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με σύμμαχο την πολύ καλή του άμυνα κατάφερε χάρις σε καλάθια της Τάνσταλ από το ζωγραφιστό να προηγηθεί με 17-6 στο πρώτο δεκάλεπτο βάζοντας τις βάσεις για την νίκη.

Ο Παναθηναϊκός δεν σταμάτησε να βγάζει αμυντική ενέργεια ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς είχε εγκλωβίσει τη Δάφνη,ενώ επιθετικά κατάφερε να φτάσει τη διαφορά σε διψήφια νούμερα(25-15) πριν το τελικό για το πρώτο ημίχρονο 29-17.

Στην τρίτη περίοδο οι “πράσινες” συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο με την Ριντ να αναλαμβάνει επιθετικά να οδηγεί την ομάδα και τη διαφορά να είναι σταθερά πάνω από τους 10 πόντους(47-34 στο 30ο λεπτό).

Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν με την Ριντ να συνεχίζει να φορτώνει πόντους το αντίπαλο καλάθι και τον Παναθηναϊκό να φτάνει με άνεση στο τελικό 60-49 που του έδωσε το 7ο φετινό ροζ φύλλο αγώνα.

Επόμενος αντίπαλος για το “τριφύλλι” είναι ο Παναθλητικός για το κύπελλο, ενώ για το πρωτάθλημα η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό.

Παναθηναϊκός – Δάφνη Αγίου Δημητρίου 60-49
Διαιτητές: Τσώνος, Φραγκούλης, Χριστοδουλάκης
Δεκάλεπτα: 17-6, 29-17, 47-34, 60-49
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 23, Κοιλιά, Μούλη 2, Καλαμπάκου 5 (1), Καρακασίδου, Δίελα 2, Μακέι 6, Τάνσταλ 22
Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Κόουλινγκ 8, Παγώνη, Μαγκλάρα 2, Γρηγορίου 4, Τσέρι 9, Τσίκα, Κοντογεώργου 8 (1), Γκρίτζα, Λανγκ 18 (2)