Έπιασε πεντάδα η ΑΕΛ, παρέμεινε στα χαμηλά ο Πανιώνιος

Η ΑΕΛ υποδέχτηκε τον Πανιώνιο στη Λάρισα, για την 16η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Πανιώνιος έπαιζε με παίκτη λιγότερο απο το 28′, νίκησε με 2-0 και βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας και θα περιμένει το Παναθηναϊκός- Άρης για να δει στο τέλος της αγωνιστικής που θα βρίσκεται. Οι «κυανέρυθροι» απο την πλευρά τους βρίσκονται στην 13η θέση με μόλις 6 βαθμούς.

Στο 16΄οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, όταν μετά από την εκτέλεση φάουλ του Κάτσε, ο Μόρας έκανε το τακουνάκι, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Παπαγεωργίου και μετά από χρήση του VAR, ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Φατιόν ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 17′.

Στο 28′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, ο Οικονομίδης έκανε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Φατιόν, με αποτέλεσμα να δει απευθείας κόκκινη κάρτα.

Δύο λεπτά αργότερα παραλίγο ο Πανιώνιος να πετύχει αυτογκόλ, όταν σε γύρισμα του Μιλοσάβλιεβιτς, ο Ντομίνγκες δεν απομάκρυνε σωστά, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Κότνικ.

Στο 38΄η Λάρισα διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Καρανίκας έκανε μια εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, ο Ουάρντα έπιασε μια κεφαλιά-ψαράκι από το ύψος της μικρής περιοχής και νίκησε τον Κότνικ για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω και ήλεγχε πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Ουάρντα στο 63΄έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Μιλοσάβλιεβιτς, εκείνος γύρισε στον Ντάουντα, αλλά ο Νιγηριανός δεν κατάφερε να προλάβει τη μπάλα.

Στο 79΄ο Καρανίκας έκανε τη σέντρα, ο Μιλοσάβλιεβιτς πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, μετά από σέντρα του Ουάρντα, ο Φιλίποβιτς έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά.

Ο Ντάουντα έστειλε στο 91’την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Καρανίκας, Μιχαήλ, Μόρας, Στάνκοβιτς, Φατιόν (70΄Σετσέροβιτς), Κάτσε, Μπούστος (75΄ Φιλίποβιτς), Μιλοσάβλιεβιτς (84΄Μπάλλας), Ουάρντα, Ντάουντα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Παπαγεωργίου, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Λυμπεράκης (66′ Εμμανουηλίδης), Οικονομίδης, Κόρμπος, Τσιλούλης (55′ Σαραμαντάς), Μασούρας, Γρίβας (55΄Παπανικολάου), Αραμπούλι.