Α1 Γυναικών: Επιβλητική νίκη του Ολυμπιακού με εκπληκτική Σταμολάμπρου

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 Μπάσκετ Γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε του Παναθηναϊκού.

Τη νίκη με 73-58 πήρε ο Ολυμπιακός επί του Παναθηναϊκού στον επαναληφθέντα πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Έτσι οι “ερυθρόλευκες” έκαναν το 2-1 στη σειρά (μαζί με τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου) και θέλουν ακόμη μια νίκη για το έκτο τους πρωτάθλημα. Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει στο κλειστό της Λεωφόρου το Σάββατο, ενώ αν χρειαστεί, το τρίτο και τελευταίο θα γίνει τη Δευτέρα ξανά στο ΣΕΦ. Υπενθυμίζεται ότι ο πρώτος τελικός (72-70) είχε ακυρωθεί και σήμερα ήταν η επανάληψή του.

Εκπληκτικό παιχνίδι από την Άννα Νίκη Σταμπλάμπρου με 28 πόντους, εκ των οποίων οι 21 στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας δε 3/4 τρίποντα!

Οι… εξελίξεις που ακολούθησαν τον 1ο τελικό της προηγούμενης Πέμπτης, πείσμωσαν την αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη, οι οποίες μπήκαν με μεγάλη αποφασιστικότητα στη σημερινή αναμέτρηση στην οποία επικράτησαν με χαρακτηριστική άνεση και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο στον Παναθηναϊκό να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Ολυμπιακός έδωσε πολύ γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα του αγώνα, τον οποίο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν οι φιλοξενούμενες και με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου η οποία σημείωσε 28 πόντους με 11/17 σουτ, βρίσκεται και πάλι μια … ανάσα από την κατάκτηση του 6ου διαδοχικού πρωταθλήματος.

Η διεθνής γκαρντ πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, σημειώνοντας τους 21 από τους 28 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 11 εξ’ αυτών στην 1η περίοδο. Ακολουθήσε η η Τζόρι Ντέιβις με 11 πόντους και 4 ασίστ, ενώ από 10 πόντους σημείωσαν Σταμάτη και Φοντέιν, με την δεύτερη να μαζεύει και 8 ριμπάουντ. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έλεγξε απόλυτα το ρυθμό και πήγε μπροστά στο σκορ με 20-14 και συνέχισε με τον ίδιο τρόπο για να αυξήσει στο +16 τη διαφορά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Το 39-23, μαρτυρούσε την «ερυθρόλευκη» υπεροχή.

Στα πρώτα λεπτά του του 3ου δεκαλέπτο, με καλάθι της Τζόρι Ντέιβις στον αιφνιδιασμό, ο Ολυμπιακός διεύρυνε στο +20 τη διαφορά για το 45-25. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει στους 9 στα επόμενα λεπτά, για το 53-44, όμως με τρίποντο της Σταμάτη διαμορφώθηκε το 56-44, με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος. Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε υποδειγματικά το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας στο 63-47, με τρίποντο της Σταμολάμπρου στα 5:45 της τελευταίας περιόδου. Δυο λεπτά αργότερα ακολούθησε νέο τρίποντο της Σταμάτη για το 66-51, με τη Φοντέιν να γράφει με μπάσιμο το 68-51, 3:95 πριν τη λήξη. Στα λεπτά που απέμειναν ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε καμία δυσκολία, πήγε στο 71-56 με νέο τρίποντο της Νικολοπούλου (1:30), για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 73-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-23, 56-44, 73-58.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 28(3), Σταμάτη 10(2), Αλεξανδρή 2, Φοντέιν 10, Νικολοπούλου 7, Κόστοβιτς 5, Παντελή, Ντέιβις 11(1)

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Μόργκαν 11(1), Μούλη 6, Λύμουρα 7(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα 3(1), Δίελα, Λεουτσάνκα 13, Χατζηνικολάου 2