Α1 Γυναικών: Ιδανικό ξεκίνημα για Παναθηναϊκό

Με κορυφαία την Ριντ, ο Παναθηναϊκός νίκησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος την Ελευθερία Μοσχάτου.

Ο Παναθηναϊκός με ψυχή πρωταθλητή νίκησε στο Μοσχάτο την Ελευθερία με 72-67 και ξεκίνησε ιδανικά και με το δεξί το νέο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη κατέθεσαν ψυχή και με σύμμαχο την ενέργεια τους στην άμυνα κατάφεραν και έφυγαν με ένα δύσκολο διπλό από την έδρα της Ελευθερίας.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά στην αναμέτρηση κάτι που το εκμεταλεύτηκε η ομάδα του Μοσχάτου και προήγηθηκε στο ημίχρονο με 38-35, ενώ διατήρησε το προβάδισμα και στο τέλος της τρίτης περίοδου.

Στην τελευταία περίοδο όμως ο Παναθηναϊκός χάρις στην πολύ καλή του άμυνα και σε σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε και ανέτρεψε το προβάδισμα και έφτασε εν τέλει στην νίκη και στους δύο πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Κορυφαία του παρκέ για τις “πράσινες”  ήταν η Ρίντ με 27 πόντους και γεμάτη στατιστική και την ακολούθησε η Χόλμς με 19. Από την Ελευθερία η Είβερι είχε 23 πόντους με 5/5 τρίποντα.

Ελευθερία Μοσχάτου-Παναθηναϊκός 67-72

Διαιτητές: Αντωνιάδης-Τεφτίκης-Γεράνιος

Δεκάλεπτα: 17-15, 38-35, 54-51, 67-72

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη, Λόρενς 6, Νάτσκου, Ρόσετ 7(1), Εϊβερι 23(5), Κοντογεώργου, Θεοδωρομανωλάκη 10(2), Τζέιμς 11(2), Χάιντερ 10.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 27, Σταμάτη, Λύμουρα 11(2), Κωτούλα, Βιντσιλαίου 2, Μπουντούρη 2, Γρηγοροπούλου 4, Στακ 3(1), Μυλωνάκη, Χολμς 19(4), Χατζηνικολάου 4.