Bundesliga: Διέλυσε την Λεβερκούζεν και πάτησε κορυφή η Μπάγερν Μονάχου

Το τραίνο της Μπάγερν Μονάχου πέρασε και το Λεβερκούζεν με εξαιρετικό ποδόσφαιρο.

Για την 8η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε με 1-5 τη Λεβερκούζεν και ανέβηκε στην κορυφή μετά το “διάλειμμα” μίας ημέρας από τη νίκη της Ντόρτμουντ κόντρα στην Μάιντς.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με σκόρερ τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός δέχτηκε την μπάλα από τον Γκνάμπρι και με τελείωμα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Πολωνός επιθετικός ήταν σκόρερ και στο δεύτερο τέρμα της Μπάγερν. Πιο συγκεκριμένα, άστο 30′ ο Λεβαντόφσκι πήρε την πάσα από τον Ντέιβις και σημάδεψε σωστά για το 0-2.

Η Μπάγερν όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη για το ημίχρονο και μέσα σε ένα εξωπραγματικό τετράλεπτο πέτυχε τρία τέρματα. Αρχικά, ο Μίλερ έκανε το 0-3 στο 34′, ένα λεπτό αργότερα, ο Γερμανός έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Γκνάμπρι που έβαλε την ομάδα του μπροστά με τέσσερα τέρματα και ο εξτρέμ τον Βαυαρών σκόραρε εκ νέου στο 37′ διαμορφώνοντας το 0-5 του ημιχρόνου.

Η Λεβερκούζεν το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 1-5 με το γκολ του Σικ στο 55ο λεπτό.

Σκόρερ: Σικ 55′ – Λεβαντόφσκι 4′,30′, Μίλερ 34′, Γκνάμπρι 35′,37′

Μπάγερ Λεβερκούζεν: Χραντέσκι, Φρίμποργκ(Μπελαραμπί 64′), Τα, Κουσουνού, Μπέικερ, Αμίρι, Ντεμιρμπάι, Βιρτζ(79′ Ρέτσος), Ντιαμπί(64′ Αντλί), Παουλίνιο(46′ Ταπσόμπα), Σικ(79′ Αλάριο)

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Ουπαμεκάνο, Ερνάντες, Ντέιβις (49′ Στάνισιτς) , Ζούλε(73′ Ρίτσαρντ) , Γκορέτσκα (46′ Σάμπιτσερ), Κίμιχ, Σανέ, Μίλερ(64′ Κομάν), Γκνάμπρι, Λεβαντόφσκι(64′ Μουσιάλα)