Α1 Γυναικών: Μεγάλη νίκη και ισοφάριση για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός το έκανε ξανά νίκησε και πάλι τον Ολυμπιακό, ισοφάρισε τους τελικούς και έφερε τούμπα τη σειρά.

Ο Παναθηναϊκός με τις Ριντ και Φιντζέραλντ να τον οδηγούν νίκησε στο Game 2 των τελικών με 61-53 τον Ολυμπιακό, έκανε το 2-2 και αφού εξουδετέρωσε τις δύο ήττες στην κανονική περίοδο έφερε τη σειρά στα ίσια και έδωσε στους τελικούς νέο και ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική με τις πρωταθλήτριες να “τρέχουν” ένα σερί 9-0 στα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα και να φτάνουν στην νίκη και στο ροζ φύλλο αγώνα.

O κόσμος για μια ακόμα αναμέτρηση ήταν συγκλονιστικός και έσπρωξε όπως μόνο αυτός ξέρει και μπορεί τις παίκτριες στην νίκη καθώς δεν σταμάτησε ούτε λεπτό να τραγουδάει και να εμψυχώνει τις αθλήτριες.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη κατέθεσαν στο παρκέ ψυχή και πάθος και με άξονα την εξαιρετική για μια ακόμα αναμέτρηση την αμυντική τους λειτουργία κατάφεραν να καθηλώσουν τον Ολυμπιακό σε ρηχά επιθετικά νερά και έχοντας περισσότερη ψυχραιμία στο τέλος να φτάσουν στην νίκη και στο 2-2.

Ο Παναθηναϊκός ήταν συγκεντρωμένος, ακολούθησε πιστά το πλάνο του αγώνα και, ακόμα και όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 51-50 προς το τέλος της αναμέτρησης δεν πτοήθηκε και με ψυχραιμία έφτασε στην νίκη.

Κορυφαία του παρκέ για τις γηπεδούχες ήταν η Ριντ με 23 πόντους και τη Φιτζέραλντ να την ακολουθεί με 19 και μερικές εξαιρετικές άμυνες ειδικά τη στιγμή που έπρεπε. Από τον Ολυμπιακό η Πλούφ είχε 13 πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πλευρό των παικτριών του Παναθηναϊκού βρέθηκαν και οι Σαντ Ρος, Κιθ Λάνγκφορντ και Μέικον.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και με καλάθια κυρίως από τη Ρίντ έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ με 17-10.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και “τρέχοντας”  ένα σερί 10-0 προηγήθηκε αρχικά με με 20-17 και εν συνεχεία με 22-19. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ξυπνάει και με τη Φιτζέραλντ να έχει πάρει τη μπαγέτα του σκοραρίσματος προηγήθηκε με 3 πόντους(27-24) με την περίοδο και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ ισόπαλο(31-31).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό με καλάθια από τις Πλούφ και Νικολοπούλου να προηγείται με 40-37 και τον Παναθηναϊκό όμως να είναι εκεί και να ισοφαρίζει σε 40-40 με την κορυφαία του παρκέ Ριντ. Στη συνέχεια Φιτζεράλντ και Λύμουρα πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων στο τέλος της περιόδου(46-42).

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα με τον Παναθηναϊκό όμως να τρέχει ένα σερί 9-0 στο τέλος και να μετατρέπει το εις βάρος του 52-53 στο τελικό 61-53 που του έδωσε το ροζ φύλλο και την ισοφάριση.

Πλέον οι τελικοί ξεκινούν από την αρχή με τον Ολυμπιακό όμως να εξακολουθεί να έχει το πλεονέκτημα της έδρας και τον Παναθηναϊκό να δείχνει όχι μόνο έτοιμος στους τελικούς αλλά και ικανός να ολοκληρώσει έναν πραγματικό άθλο γιατί μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό που βλέπουμε να ξεδιπλώνεται στους φετινούς τελικούς.

Διαιτητές: Κάρδαρης-Τζιοπάνος Ν.-Τσώνος
Δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 23, Φιτζγκέραλντ 18, Ζιάκα 4, Σταμάτη, Λύμουρα 8(2), Μπουντούρη, Χολμς 7(1), Χατζηνικολάου.
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 13, Σταμολάμπρου 7(1), Σταμάτη 6, Αλεξανδρή 3(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 8, Διέλα, Βίτολα 10, Χάμπλιν 6.