Α1 Γυναικών: Μεγάλο διπλό του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού

Πολύ σημαντικό διπλό του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού για τον εξ αναβολής αγώνα της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 14η αγωνιστική, με πολλές διακυμάνσεις, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στο “Παύλος Γιαννακόπουλος” με 76-81 και πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει των play off της Α1 Γυναικών, καθώς βρίσκεται πλέον στο 2-0 στην κανονική περίοδο απέναντι στις “πράσινες”, αν οι δύο ομάδες βρεθούν αντιμέτωπες.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε (21-15, 13′), ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσια (21-21, 16′), για να ξεφύγουν και πάλι οι “πράσινες” (40-31 στο 21’30”, 44-36 στο 23’15”). Η εικόνα άλλαξε στο τέλος της τρίτης περιόδου με τις “ερυθρόλευκες” να παίρνουν το προβάδισμα (54-56, 29’30”). Το προβάδισμα άλλαξε χέρια, αλλά στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενες είχαν τον πρώτο λόγο και έφτασαν στη νίκη.

Στον έτερο αγώνα εξ αναβολής αγώνα της ημέρας για την 14η αγωνιστική, η Ελευθερία Μοσχάτου επικράτησε 71-56 της Νίκης Λευκάδας (παρατάχθηκε με επτά παίκτριες) εντός έδρας. Η Ελευθερία ξέφυγε νωρίς (20-7, 4’30’’), η Νίκη πλησίασε στο δεύτερο μισό (28-22, 21’50’’), αλλά η διαφορά μεγάλωσε και πάλι (41-27, 28’40’’), για να φτάσει η γηπεδούχος ομάδας στην τελική επικράτηση.

Διαιτητές: Κάρδαρης-Τσολάκος-Ζακεστίδης

Δεκάλεπτα: 17-15, 36-31, 57-56, 76-81

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 16 (10ρ., 7 α.), Φιτζέραλντ 20 (1), Λύμουρα 11 (3), Κωτούλα, Μπουντούρη, Χολμς 18 (1), Χατζηνικολάου 9 (2), Κάιζερ 2

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 9 (1), Τόλφρι 3 (1), Σταμολάμπρου 4 (1), Σταμάτη 20 (4/7 τρ.), Σπυριδοπούλου 9 (1), Νικολοπούλου 16 (1τρ. 8ρ. 8 α.), Δίελα, Βίτολα 12 (10ρ.), Χάμπλιν 8