Α1 Γυναικών: Νίκη του Ολυμπιακού επί του Εύνικου

Με νίκη αποχαιρέτησε το 2022 η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού.

Συνέχεια στην απολύτως νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα της Α1, έδωσε η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι νταμπλούχες κέρδισαν με 58-81 τον ΓΑΣ Εύνικο εκτός έδρας και πανηγύρισαν την 13η νίκη σε ισάριθμα ματς, στην τελευταία τους αγωνιστική υποχρέωση για το 2022 και συνεχίζουν να οδηγούν την «κούρσα» του πρωταθλήματος, όντας μόνες πρώτες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.  Το νικηφόρο πέρασμα από τα Άνω Λιόσια ήρθε με χαρακτηριστική άνεση για τις «ερυθρόλευκες» οι οποίες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, έχτισαν μια διαφορά που έφτασε τους 20 πόντους. Πρώτη σκόρερ στην αναμέτρηση αναδείχθηκε η εξαιρετική Μέγκαν Γκούσταφσον που σημείωσε 33 πόντους, 13/14 δίποντα, 7/10 βολές ενώ μάζεψε και 14 ριμπάουντ. Ενώ διψήφιες ήταν και Σταμολάμπρου, Σουκ που πέτυχαν αμφότερες από 12 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μετά το 2-0, των γηπεδούχων προηγήθηκε με 7-2 μέχρι το 8’, ύστερα από καλάθι της Σταμολάμπρου. Στη συνέχεια με τη Γκούσταφσον να οδηγεί στην επίθεση οι νταμπλούχες ανέβασαν σε διψήφια νούμερα τη διαφορά φτάνοντας στο 4-14 στα 6:37. Η Κάιλι Σουκ πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και με διαδοχικούς πόντους έγραψε το 8-22 και 8-24, αρχικά (3:41) και το 15-30, 1:47 πριν τη λήξη της περιόδου. Σουκ και Γκούσταφσον συνδυάστηκαν εξαιρετικά με την τελευταία να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ και να γράφει το 17-33 στο 1:15, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με το σκορ στο 19-36, ύστερα από τρίποντο της Αυτζή στα 16’’.

Με εύστοχο τρίποντο της Σπυριδοπούλου στην έναρξη της 2ης περιόδου, ο Ολυμπιακός διεύρυνε στο +20 τη διαφορά για το 19-39 (9:12), με τη Γκούσταφσον να σημειώνει στη συνέχεια το 21-41 (7:35). Οι νταμπλούχες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και τη διαφορά ασφαλείας, έχοντας κυριαρχήσει ολοκληρωτικά στο παρκέ. Στο δεύτερο μισό της περιόδου, ο Ολυμπιακός κατέβασε στροφές και στα λεπτά που ακολούθησαν οι γηπεδούχες μείωσαν σε 32-45, με δίποντο της Στογιανόφσκα στα 3:20 και σε 34-45 στο 1:24. Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου, με εύστοχο δίποντο έγραψε το 34-47 στα 28’’, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 36-47, μετά από καλάθι της Στογιανόφσκα στην εκπνοή.  Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου να σημειώνει το 36-49 και τη Γκούσταφσον το 36-51, με δυο εύστοχες ελεύθερες βολές (8:36) και το 36-53 με εύστοχο δίποντο (7:53), για τον Ολυμπιακό που έτρεξε ένα 6-0 σερί στο σημείο αυτό.  Η Μέγκαν Γκούσταφσον με νέα προσπάθεια σημείωσε το 36-55 (7:06) και το 36-57 για το +21 στα 6:36, ενώ η Σπυριδοπούλου με τρίποντο πέτυχε το 41-60, στα 5:33. Η διαφορά επανήλθε στο +21 χάρη στο καλάθι της Σταμολάμπρου στον αιφνιδιασμό για το 41-62 στα 4:32 και πήγε για πρώτη φορά στο +23 με δυο εύστοχες βολές της Σπυριδοπούλου η οποία σημείωσε το 41-64 στα 4:09, για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 50-66.

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα 6-0 σερί χάρη στο οποίο μείωσαν σε 56-66 στα 8:25, όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του και απάντησε με 10-0 σερί για να φτάσει στο 56-76 με καλάθι της Νικολοπούλου στα 6:03. Η ίδια με τρίποντο στα 2:59, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 58-79 και η Σουκ έγραψε στο 1:58 το 58-81 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 36-47, 50-66, 58-81

Εύνικος: Καραγιάννη, Εμμανουηλίδου, Πολυμένη 10 (2), Τσιανάκα, Ζούρνη 6, Κεσσέ 2, Μίχου, Κάμπελ 12, Τζόουνς 10, Κωτσίνη, Ναυροζίδου 8 (2), Στογιανόφσκα 10

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Αγραφιώτη, Σταμολάμπρου 12, Σταμάτη 4, Σπυριδοπούλου 8 (2), Σύρρα1, Γκούσταφσον 33( 14ρ.),Νικολοπούλου 8 (2), Διέλα, Αυτζή 3 (1),Σουκ 12, Σκόριτς