Α1 Γυναικών: Νικηφόρο πέρασμα του Ολυμπιακού στον Άγιο Δημήτριο

Πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Δάφνης Αγίου Δημητρίου ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στην Α1, αφού κέρδισε εκτός έδρας με 83-55 την Δάφνη Αγίου Δημητρίου, για την 4η αγωνιστική. Μετά τη σπουδαία νίκη (64-87) στην Πολωνία κόντρα στην Μπίτγκοζ, για την 4η «στροφή» της φάσης των ομίλων του EuroCup, τα κορίτσια του Ολυμπιακόυ πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, κυριάρχησαν απόλυτα επί των γηπεδούχων και έκαναν εύκολα το «τρία στα τρία» στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στο ευρωπαϊκό ματς με τον Ερυθρό Αστέρα, την Τετάρτη (24/11, 21:00) στην Σερβία, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του EuroCup. Κόντρα στην Δάφνη, η ομάδα μας είχε πρώτη σκόρερ την Τόλφρι με 23 πόντους.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω από την Δάφνη με 6-4, όμως απάντησε άμεσα και με ένα σερί 5-0, πήρε προβάδισμα με +3 (6-9) με εύστοχο δίποντο από την Βιτόλα (3:16). Στα 38 δευτερόλεπτα, τα κορίτσια του Ολυμπιακόυ ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά επί των γηπεδούχων, έφτασαν στο +8 (10-18) με ελεύθερο τρίποντο της Τόλφρι και λίγο αργότερα, στην «εκπνοή» (0:01) της περιόδου, έγραψαν το 21-10 με την ίδια παίκτρια! Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με +16, αφού σκόραραν δίποντο με την Αλεξανδρή για το 29-13 (6:12) κόντρα στην Δάφνη, ενώ στη συνέχεια, με την ίδια αθλήτρια, έφτασαν το σκορ στο 37-24 (1:21). Στα αποδυτήρια, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς πήγε με +11 επί των γηπεδούχων, για το 37-26 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κράτησε την Δάφνη στους 10 πόντους, ενώ «χτύπησε» και στην επίθεση, σκοράροντας 23. Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός, μετά από ένα σερί 6-0 που δέχθηκε, έφτασε στο 37-32 (7:13), όμως έκτοτε, πάτησε «γκάζι» και αφού προηγήθηκε με 46-32 (5:14) με την Σταμολάμπρου, «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +24, για το 60-37 στην τρίτη περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ του προβάδισμα, συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα, φτάνοντας και στο +33 (38-71, 45-77) και έτσι, πανηγύρισε μια άνετη επικράτηση (55-83) κόντρα στην Δάφνη στο κλειστό του Αγίου Δημητρίου.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 26-37, 37-60, 55-83

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Αντώνης Μπουμπούς): Γκίβενς 15 (10 ριμπάουντ), Γεροστεργίου, Παγώνη 3, Μαγκλάρα, Ορφανοπούλου, Πετρουσίεφσκα 1, Μεμίνι, Χρονοπούλου, Πάτερσον 23 (7 ασίστ), Γκρίτζα 1, Κούκη 8, Ντάνιελ 4

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Τόλφρι 23 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σταμολάμπρου 8 (2/3 τρίποντα), Σταμάτη 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αλεξανδρή 15 (6/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Σύρρα 6, Νικολοπούλου 5 (9 ασίστ), Φουράκη 2, Διέλα 6, Βαμβακά, Βιτόλα 6 (6 ριμπάουντ), Χάμπλιν 8