A1 Γυναικών: Νίκησε στην επιστροφή του πρωταθλήματος

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στην επιστροφή του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών τις Εσπερίδες Καλλιθέας με την Λεουτσάνκα να κάνει το ντεμπούτο της με την ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό «Π. Γιαννακόπουλος» με 64-46 τις Εσπερίδες Καλλιθέας για την 4η αγωνιστική της Α1 γυναικών συνδυάζοντας άψογα νίκη με καλή εμφάνιση στην επιστροφή του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινες» της Ελένη Καπογιάννη ήταν μουδιασμένες στο πρώτο ημίχρονο δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Καλλιθέας να βρίσκεται κοντά στο σκορ.

Τα πράγματα άλλαξαν όμως στο δεύτερο μισό με τις παίκτριες του Παναθηναϊκού να βγάζουν ενέργεια, να πατάνε γκάζι και να φτάνουν εν τέλει στην μεγάλη και άνετη νίκη.

Η Ρίντ με 16 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ της ομάδας με 16 πόντους με την Μόργκαν να ακολουθεί με 14. Το ντεμπούτο της πραγματοποίησε το μεγάλο όνομα της ομάδας Γελένα Λεουτσάνκα η οποία αγωνίστηκε 27 λεπτά και πέτυχε 13 πόντους με 7/12 βολές και 3/7 δίποντα, ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε και 2 τελικές πάσες.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Μόργκαν 14 (2), Χελιώτη 2, Μούλη 4, Λύμουρα 2, Καλαμπάκου 3 (1), Κωτούλα 3 (1), Ιωάννου, Δίελα 5 (1), Ζιάκα, Σκουμπάκη 2, Λεουτσάνκα 13

Εσπερίδες (Σκληρός) Λέιντελ 11 (3), Σεμερτζάκη, Στολίγκα, Καμμένου, Λουκάτου 2, Μπενέκη 2, Τσιχλάκη, Μούρερ 14, Κολλάτου 7 (1), Γουέιντ 10, Σταμούλου.